Województwo warszawskie? Nawet wyborcy PiS mają mieszane uczucia [SONDAŻ KANTAR]

PiS po raz kolejny mówi głośno o podziale województwa mazowieckiego. Jednak - co ciekawe - nawet wśród zdeklarowanych wyborców partii Jarosława Kaczyńskiego pomysł budzi mieszane uczucia.
Zobacz wideo

W kampanii wyborczej wrócił pomysł, by wydzielić Warszawę z województwa mazowieckiego i stworzyć województwo warszawskie. Przypomnijmy, po raz pierwszy PiS zaproponował takie rozwiązanie w 2011 roku.  - Załatwimy tę sprawę. Będzie "Warszawa i okolice" i "województwo mazowieckie" - obiecywał Jarosław Kaczyński na początku września na konferencji w Siedlcach. Politycy PiS argumentują, że dzięki podziałowi województwa więcej pieniędzy będzie spływać do biedniejszych regionów Mazowsza. Inny pogląd na tę sprawę ma opozycja. Jej zdaniem chodzi o to, żeby przez podział doprowadzić do wyborów w Warszawie i odbić ją z rąk polityków związanych z Platformą Obywatelską.

PiS w stolicy przegrywa wybory samorządowe regularnie od 2006 roku.

A co na ten temat uważają Polacy? Zdecydowana większość – 61 procent ankietowanych przez Kantar – uważa, że podział województwa mazowieckiego, to zły pomysł. Przeciwnego zdania jest 22 procent badanych. Z kolei 17 procent nie ma w tej kwestii zdania.

Co ciekawe, takiego pomysłu nie popierają badani w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców (71 procent - na "nie" i 16 procent na "tak") – więc w próbie są też zapewne sami warszawiacy.

A jak badanie wypadło wśród osób, które zamieszkują województwo mazowieckie? 61 procent badanych nie chce wydzielenia Warszawy i powołania do życia nowego województwa. Pomysł popiera 31 proc. badanych, a 8 proc. nie ma zdania.

O dziwo mieszane uczucia co do tego pomysłu mają też osoby, które deklarują, że 13 października poprą Prawo i Sprawiedliwość. 38 procent takich wyborców, ankietowanych przez Kantar, jest za podziałem, ale aż 35 procent jest temu przeciwna. 27 procent potencjalnych wyborców PiS udzieliło odpowiedzi "nie wiem, trudno powiedzieć".

- To zaskakujące, że ten temat powrócił - komentował w TOK FM dr Paweł Maranowski z Collegium Civitas. Jak podkreślał ekspert, choć nie chce przypisywać politykom PiS złych intencji, to wygląda na to, że ten pomysł potwierdza tezę o chęci szybszej organizacji wyborów w Warszawie i okolicach. - Ale jak pokazują wyniki tego sondażu, sami wyborcy PiS są tym pomysłem zaskoczeni - wyjaśniał dr Maranowski. 

Zdecydowanie przeciwni takiemu rozwiązaniu są wyborcy Koalicji Obywatelskiej – 84 procent I Lewicy 83 procent.

PiS forsował pomysł z podziałem województwa już w 2015 r., a w 2016 r. ustami Jacka Sasina ogłosił, że w związku z tzw. podziałem statystycznym Mazowsza jest to operacja zbędna. O ew. podziale po wyborach będziemy też rozmawiać z kandydatami do Sejmu w ramach wtorkowej debaty "Usłysz Swojego Posła" w Legionowie.

Sondaż Kantar dla "Gazety Wyborczej", Gazeta.pl i TOK FM, 1-5.10.2019, CATI, próba 1005 osób, reprezentatywna dla populacji 18+.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (4)
Województwo warszawskie? Nawet wyborcy PiS mają mieszane uczucia [SONDAŻ KANTAR]
Zaloguj się
 • robertes777

  Oceniono 1 raz 1

  Centrum Warszawy jest na Krakowskim Przedmieściu. W stolicy jest Bródno i Włochy; tu można wyróżnić Nowe Włochy i Stare Włochy. Mają też Wolę i Ochotę. Jakby nie mogła być oryginalna musiała sobie zapożyczyć coś z dawnej stolicy komunistycznej Czechosłowacji, ale i tak Warszawa jest Wesoła, jest Radość, Stara Miłosna, Zacisze no więc jest też Szczęśliwice. Miło też że jest i Niedźwiadek i Gołąbki i na dodatek dwa Jelonki. Nawet Pan Henryk Tadeusz Stokłosa, ten pilski przedsiębiorca, polityk - senator I, II, III, IV, V i VII kadencji ma swoją stację metra. Mimo wszystko zachęcam zwiedzić stolycę, miasto królewskie

 • getz54

  Oceniono 3 razy 1

  Kuternoga z Nowogrodzkiej jest bardzo zawzięty. Utworzenie województwa warszawskiego jest mu potrzebne do przejęcia władzy w mieście, w demokratycznych wyborach nie potrafi tego zrobic. Nikt, nigdy juz mu nie przeszkodzi w budowaniu wiezowców w tym mieście, postawieniu pomników brata gdzie tylko mu się spodoba, będzie niczym ksiązę Kentu albo Walii, potęzniejszym niz marszałek Struzik z PSL. Ten mafioso, głowa rodziny z Zoliborza, chce zostac głową rodziny w Warszawie. Juz nawet dzwonił w tej sprawie do Banasia.

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 3 razy 1

  Taki tępy i zacofany, pełen żółci, jadu i nienawiści konus chce urządzać życie ludziom. To już jest koniec świata.

 • marudna.maruda

  Oceniono 3 razy 1

  Polskę i Polaków już podzielili, to co im szkodzi dzielić dalej. Podzielą Mazowieckie, wyodrębnią Częstochowę (to Toruń nie może być gorszy), coś wymyślą w kwestii Gdańska, bo bardzo im solą w oku. A później począstkują Warszawę i zrobią stolicę na Żoliborzu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX