Urzędy zalane elektronicznymi wnioskami o dopisanie do spisu wyborców. Czas na to jest tylko do jutra!

By to zrobić, nie trzeba w ogóle wychodzić z domu. Żeby złożyć wniosek przez Internet, trzeba mieć konto na platformie usług elektronicznych ePUAP. Okazuje się, że coraz więcej z nas z tego korzysta, wchodząc na ePUAP przez swoje internetowe konto w banku. Zainteresowanie jest ogromne.
Zobacz wideo

Z danych, które Radio TOK FM zebrało w kilkunastu miastach w Polsce wynika wprost, że wniosków złożonych przez ePUAP jest dwukrotnie, a miejscami nawet ponad trzykrotnie więcej niż przy poprzednich wyborach. Dla przykładu w Łodzi przy wyborach do Parlamentu Europejskiego elektronicznych wniosków o dopisanie do spisu wyborców było nieco ponad 2 tysiące, w tym połowa złożona elektronicznie. Teraz samych elektronicznych wniosków już są 4 tysiące.

Podobnie jest w innych miastach, m.in. w Lublinie. – Zaskoczyła nas olbrzymia liczba wniosków o dopisanie do spisu wyborców, które przychodzą przez EPUAP - mówi mi Dorota Pedrycz – Guzek, kierownik Referatu Ewidencji Ludności w Wydziale Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta w Lublinie. Jak dodaje, cała procedura jest prosta – wystarczy wejść na platformę ePUAP, wypełnić wniosek i elektronicznie wysłać. Odpowiedź o dopisaniu do spisu wyborców (co uprawnia nas do jednorazowego głosowania w danej komisji) powinniśmy dostać mailem.  Urzędnik musi się jednocześnie skontaktować z urzędem gminy w miejscowości, w której jesteśmy zameldowani tak, by tam wykreślono nas z rejestru wyborców. – Musimy się ze wszystkim wyrobić. Mamy cztery stażystki, które nam pomagają, pracujemy po godzinach – mówią urzędnicy.

Duże zainteresowanie wnioskami elektronicznymi może wynikać z akcji promocyjnych, które pojawiają się na portalach społecznościowych. Internauci namawiają się wzajemnie, by dopisywać się do spisu wyborców. Podkreślają, że to łatwa i bardzo szybka procedura. M.in. kilka dni temu pisał o tym Patryk Wachowiec z Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. 

We Wrocławiu do spisu wyborców już dopisało się ponad 18,5 tysiąca osób, z czego 85 procent to wnioski złożone przez ePUAP. – Stan zmienia się na bieżąco, cały czas dopisywani są wyborcy, którzy masowo przysyłają wnioski elektroniczne. Tylko w weekend wpłynęło takich wniosków 4150 – informuje Tomasz Myszko – Wolski z Urzędu Miasta we Wrocławiu. I dodaje, że przy poprzednich wyborach parlamentarnych dopisano do spisu wyborców we Wrocławiu niespełna 13 tysięcy osób, z czego tylko 20 procent wniosków złożono elektronicznie.

W Krakowie do 29 września (takimi danymi statystycznymi urząd dysponuje) złożono prawie 6,5 tysiąca wniosków o dopisanie do spisu wyborców, z czego ponad 4 tysiące to wnioski przez ePUAP. W Bydgoszczy wniosków o dopisanie do spisu jest blisko 2 tysiące, z czego połowa elektroniczna; podobnie w Toruniu. – Obecnie jest większe zainteresowanie drogą elektroniczną niż przy poprzednich wyborach – przyznaje Marta Stachowiak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Bydgoszczy.

W Poznaniu jest już prawie 11,5 tysiąca wniosków o o dopisanie do spisu wyborców – składają je m.in. studenci czy osoby, które na co dzień są zameldowane gdzieś indziej, a właśnie tutaj chcą zagłosować. Tylko w weekend wpłynęło 3,5 tysiąca wniosków elektronicznych, które trzeba zarejestrować i „obrobić”.

Dużą zmianę w liczbach widać w Gdańsku – przy ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego do spisu wyborców dopisało się tu niecałe 3 tysiące osób, w tym prawie 2 tysiące wniosków dotarło do urzędu zdalnie. Teraz jest już ponad 7 tysięcy wniosków o dopisanie do spisu, w tym prawie 5 tysięcy – elektronicznych.

Składanie wniosków przez Internet cieszy się też powodzeniem w Białymstoku – o ile przy majowych wyborach europejskich złożono niespełna 800 wniosków o dopisanie do spisu wyborców, o tyle teraz wniosków już jest prawie 1700, z czego prawie połowa złożona przez ePUAP.

Dopisanie do spisu wyborców w danym mieście jest możliwe do jutra, 8 października. To opcja możliwa przez Internet, więc wniosek można wysłać zarówno o 7 rano, jak i o godz. 23.50.

Jeśli nie uda nam się takiego wniosku złożyć, możemy skorzystać z innej formuły – wziąć ze swojego Urzędu Gminy (tam gdzie jesteśmy zameldowani) zaświadczenie o prawie do głosowania w dowolnym miejscu w Polsce, a nawet za granicą. Wniosek o wydanie zaświadczenia też można złożyć wirtualnie, ale odebrać zaświadczenie można wyłącznie osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika, który ma nasze upoważnienie.  Czas na pobranie zaświadczenia mamy do piątku, 11 października, w godzinach pracy urzędu.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM