Kaczyński i Morawiecki przedstawili nową "piątkę PiS". "Na pierwsze 100 dni w nowej kadencji"

Prezes Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki przedstawili w poniedziałek "piątkę Prawa i Sprawiedliwości" na pierwsze sto dni rządów. Wśród priorytetów znalazła się m.in. 13. i 14. emerytura oraz zmiany w ZUS.
Zobacz wideo

Szef PiS zapowiedział, że jeśli jego ugrupowanie wygra zbliżające się wybory, podczas pierwszych 100 dni po nich zostaną albo uchwalone ustawy, albo tam, gdzie problemów nie można regulować drogą ustawową - przyjęte odpowiednie programy rządowe.

Dotyczy to tzw. małego ZUS-u, zagwarantowania 13. i 14. emerytury (13. emerytura będzie podtrzymana w 2020 r., a w 2021 będzie także 14. emerytura), pakietu kontrolnego badań dla osób po 40. roku życia, programu budowy 100 obwodnic wokół średnich i mniejszych miast oraz planu doprowadzenia do równych dopłat dla polskich rolników.

Premier mówiąc o zapowiedzi dotyczącej tzw. małego ZUS, zaznaczył, że będzie to średnio, miesięcznie 500 zł korzyści dla małego przedsiębiorcy. Dotyczy to - mówił - "mikro i małych firm, zakładów fryzjerskich, warsztatów samochodowych, cukierni, piekarni - gdzie dochody nie przekraczają 6 tys. zł miesięcznie, a przychody nie przekraczają 10 tys. zł miesięcznie, czyli rocznie 120 tys. zł".

Przyznał, że dla większej firmy nie jest to kwota znacząca, ale dla małej już bardzo. Zaznaczył, że średnio, miesięcznie korzyść dla małego przedsiębiorcy będzie wynosiła 500 zł, ale przy założeniu np., że "ktoś ma 2,5 czy 3 tys. zł, wtedy ta ulga będzie wyższa niż 500 zł miesięcznie, wyniesie ok. 700 zł miesięcznie, a po pomnożeniu tego razy 12 to będzie 8,4 tys. zł rocznie".

Profilaktyka i emerytury

Kolejną zapowiedzią jest zapewnienie pakietu kontrolnego badań dla osób po 40. roku życia. - Zapewnimy poprzez odpowiednie regulacje przegląd stanu zdrowia z wykorzystaniem tego sprzętów, który zakupiliśmy - to są tomografy, rezonanse, najróżniejsza aparatura medyczna - powiedział Morawiecki. Jak mówił posiadacz samochodu jest zobowiązany do dokonywanie jego przeglądu technicznego, a przecież "o ile ważniejsze jest nasze zdrowie, o ile ważniejsze zdrowie obywateli, o które, jak wiadomo, z biegiem lat trzeba dbać coraz bardziej".

W sprawie świadczeń emerytalnych premier przypomniał, że w maju tego roku została wypłacona 13. emerytura, którą określił jako "wyraźny zastrzyk finansowy". Zapowiedział, że 13. emerytura będzie też w przyszłym roku, a w 2021 r. - będzie już 13. i 14. emerytura. - To musi być stałe świadczenie, które pomoże emerytom związać koniec z końcem - dodał. Przypomniał, że 1 październik weszła w życie obniżka PIT z 18 do 17 proc. co też więcej pieniędzy pozostawi miesięcznie w portfelach emerytów.

100 obwodnic i dopłaty dla rolników

Ponadto - mówił Morawiecki - jeśli wyborcy wybiorą PiS przedstawiony zostanie program budowy co najmniej 100 obwodnic wraz z planem finansowania. - Nawet według dzisiejszych kalkulacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, (będzie to) program na około 20 mld zł - częściowo z budżetu krajowego, częściowo z budżetu unijnego, w zależności od tego, w jakim ciągu dróg znajdzie się dana obwodnica - powiedział premier.

W kwestii równych dopłat dla rolników Morawiecki mówił, że rząd nie chce Europy podwójnych, tylko wysokich standardów, która traktuje polskich rolników, polskie rolnictwo, wieś, małe miejscowości - na równych zasadach "tak, jak miejscowości we Francji czy Niemczech". - Europa wysokich standardów i równych dla Polski, Polaków, dla polskiej wsi, miast i miasteczek - to jest nasze zobowiązanie na pierwsze 100 dni po wyborach - oświadczył Morawiecki.

Dodał, że zobowiązanie to będzie miało formę programu działań związanych z negocjacjami w sprawie kolejnego wieloletniego budżetu UE.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Kaczyński i Morawiecki przedstawili nową "piątkę PiS"
Zaloguj się
 • zbag19

  0

  co by tu jeszcze obiecać żeby kupić głosy ? , a może najpierw rozliczyć się z: 100 tyś mieszkań, 1 mln samochodów elektrycznych, 3 - 5 nowoczesnych promów ze stoczni szczecińskiej, 200 mostów, sprawnej służby zdrowia, nowoczesnej edukacji naszych dzieci i młodzieży, itd. itd. , że nie wspomnę o kilkudziesięciu polskich helikopterach i kilku tysiącach dronów - na wyposażeniu polskie armii (to Macierewicz - ale też ta opcja).
  Dlaczego mają Polaków za głupców ????

 • eski57

  0

  „Nie samym chlebem człowiek żyje” - brakuje Tematów i Czasu wyjaśnienia i usunięcia nieprawidłowości odnoszących do niektórych osób władzy , rzeczy (np. wieże ) , przywrócenia Konstytucji i zgodnego z nią prawa , płacowego usatysfakcjonowania Uczących i zreformowania Edukacji na miarę współczesnych potrzeb…, służba zdrowia ?? ! …. , odpartyjnienia kadr i przywrócenia pradawnej zasady podziału ; „Oddajcie Cesarzowi , co cesarskie , a Bogu co boskie” …

 • getz54

  0

  Wstyd. Oszust i kłamca, na 4 dni przed ciszą wyborczą jeszcze raz próbują zadrwic sobie z obywateli. Odebrali kobietom z rocznika'53 nalezne im pieniądze, które im się nalezą zgodnie z wyrokiem TK i proponują teraz te
  pieniądze w formie badań medycznych kobietom młodszym o 20 lat. Dobrze ze nie Rydzykowi. Chociaz Rydzyk i tak dostanie potrzebną mu kasę, jak nie na badania mozliwości zycia na asteroidach spoza naszego układu słonecznego z puli MSWiA, to na wczesnopłodowe leczenie modlitwą gejów i lesbijek z puli KGHM. Dlaczego tak się dzieje ? Z pogardy jaką zywi do obywateli tego kraju Kaczyński. On gardzi takimi intelektualnymi embrionami co dają się nabierac na jego obietnice, tak jak dał się nabrac pan Birgfellner. A kobiety są same sobie winne, bo są kobietami. I tylko kobiety ze swoimi dziecmi, męzami, bracmi i ojcami mogą zmieśc ze sceny politycznej, za jednym zamachem przy karcie wyborczej, Pana, Wójta i Plebana. Nie oddając swojego cennego głosu na PiS mizogina Kaczyńskiego. Koniec i kropka.

 • iskander36

  0

  Czyżby umknęło Jarosławowi Niedospanemu i Kłamcy, że obietnica sprawi, że budżet nie będzie już zrównoważony? CHWDP-ISOWI

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX