Nie wiesz, na kogo głosować? Tu możesz sprawdzić, do którego kandydata ci najbliżej

Jeśli wciąż nie wiesz, na kogo głosować w niedzielnych wyborach parlamentarnych, możesz skorzystać z aplikacji takich jak Latarnik Wyborczy czy Mam Prawo Wiedzieć. Serwisy te oferują quizy, testy i porównywarki, dzięki którym dowiesz się, do którego kandydata i komitetu wyborczego jest ci najbliżej.
Zobacz wideo

Latarnik Wyborczy

Latarnik Wyborczy to narzędzie internetowe, które w kilka minut pozwala porównać własne poglądy polityczne z deklaracjami (a nie analizą programów) komitetów startujących w wyborach do parlamentu.

Aby skorzystać z podpowiedzi Latarnika Wyborczego, wystarczy odpowiedzieć na 20 pytań dotyczących kwestii politycznych, społecznych i ekonomicznych. Aplikacja porówna nasze odpowiedzi z odpowiedziami komitetów partyjnych i pokaże procentową zgodność deklaracji partii z naszymi odpowiedziami.

Latarnik Wyborczy (screenshot)Latarnik Wyborczy (screenshot) latarnikwyborczy.pl

Kliknij tu, aby przejść do Latarnika Wyborczego >>

Latarnika przygotowała fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej - polska organizacja pozarządowa, zajmującą się edukacją. Narzędzie jest neutralne politycznie, nie promuje żadnego komitetu wyborczego ani poglądów. Promuje jedynie udział w wyborach.

Mam Prawo Wiedzieć

Inną porównywarką poglądów jest serwis Mam Prawo Wiedzieć prowadzony przez Stowarzyszenie 61. Autorzy tej aplikacji sprawdzają, na ile deklaracje kandydatów pokrywają się z ich późniejszymi działaniami. Na stronie mamprawowiedziec.pl możemy wypełnić quiz wyborczy, dzięki któremu możemy porównać swoje poglądy z poglądami kandydatek i kandydatów. Można tu zapoznać się z kwestionariuszami wypełnionymi przez kandydatów.

Mam prawo wiedzieć (screenshot)Mam prawo wiedzieć (screenshot) mamprawowiedziec.pl

Kliknij tu, aby przejść do strony Mam prawo wiedzieć >>

Stowarzyszenie 61, które prowadzi serwis Mam Prawo Wiedzieć, podkreśla, że w demokratycznym państwie mamy prawo wiedzieć, pytać kto i dlaczego stara się o eksponowane stanowiska; jak ma zamiar rządzić, jakie poglądy i wartości wyznaje. Autorzy strony powołują się na artykuł 61 Konstytucji, który mówi: "Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne".

Wybory parlamentarne 13 października 2019

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Średnio 11 osób rywalizuje ze sobą o jeden mandat posła. W skali kraju o dostanie się do Sejmu konkuruje ponad 5 tysięcy osób - wynika ze statystyk opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Zdecydowanie mniej jest kandydatów na senatorów. O 100 miejsc powalczy prawie 280 osób. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM