Czego boją się Polacy? Niemal co trzeci wskazał katastrofę klimatyczną [SONDAŻ KANTAR]

Prawie co trzeci Polak odczuwa lęk przed katastrofą klimatyczną. Co ciekawe, niemal tak samo liczna grupa obawia się wojny oraz kryzysu gospodarczego - wynika z sondażu Kantar dla TOK FM, "Gazety Wyborczej" i portalu Gazeta.pl.
Zobacz wideo

W sondażu Kantar dla TOK FM, "Gazety Wyborczej" i portalu Gazeta.pl zapytaliśmy Polaków, jakie zagrożenie, w perspektywie do 2050 roku, budzi ich największy lęk. Najwięcej, bo 28 procent respondentów wskazało na katastrofę klimatyczną. Polacy boją się także wojny w naszym kraju (taką odpowiedź wskazało 26 procent badanych) oraz kryzysu gospodarczego - 25 procent wskazań.

18 procent ankietowanych obawia się "migracji do Polski". Tylko 3 procent badanych udzieliło odpowiedzi "nie wiem, trudno powiedzieć".

Co ciekawe, ludzie młodzi - między 18. a 24 . rokiem życia tak samo obawiają się kryzysu gospodarczego i katastrofy klimatycznej (po 32 proc. ankietowanych). W grupie wiekowej 25-34 proporcja jest inna. Aż 36 proc. badanych obawia się "tąpnięcia" w gospodarce, 31 proc. ankietowanych wymieniło wojnę na terenie Polski, a tylko 19 procent respondentów boi się katastrofy klimatycznej. 

Kryzysu w tej sprawie najbardziej obawiają się też ludzie po 60. roku życia, na taką odpowiedź wskazało 34 proc. ankietowanych w tym wieku.

Katastrofa klimatyczna nie budzi lęku wśród wyborców PiS. Tylko 13 procent respondentów, którzy w najbliższą niedzielę chce głosować na partię Jarosława Kaczyńskiego, odczuwa strach przed skutkami kryzysu klimatycznego. Potencjalni wyborcy PiS bardziej boją się wojny (34 proc.) i migracji do Polski (37 proc.).

Znacznie liczniejsza jest grupa osób, które obawiają się zmian klimatu, wśród wyborców KO - 45 procent, Lewicy - 49 procent, a nawet Koalicji Polskiej - 20 procent.

Zapytaliśmy Polaków także o to, czy Polska robi tyle, ile należy, by przeciwdziałać zmianom klimatu. 55 procent respondentów uważa, że rząd mógłby zrobić więcej w tej sprawie. Z kolei 41 procent badanych pozytywnie ocenia działania Polski w kontekście reakcji na katastrofę klimatyczną. 4 procent badanych nie ma zdania.

Co ciekawe, według 90 procent ankietowanych przez Kantar państwa na świecie powinny przeciwdziałać zmianom klimatu. Tylko 7 procent jest innego zdania.

Sondaż Kantar dla "Gazety Wyborczej", Gazeta.pl i TOK FM, 1-5.10.2019, CATI, próba 1005 osób, reprezentatywna dla populacji 18+. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM