Czym ma zająć się przyszły rząd? Polakom nie w głowie kolejne "programy plus" [SONDAŻ]

- 57 procent badanych uważa, że priorytetem rządu na najbliższe lata powinno być podwyższenie jakości służby zdrowia, edukacji oraz innych usług publicznych - wynika z sondażu Kantar dla TOK FM, "Gazety Wyborczej" i gazeta.pl.
Zobacz wideo

Przed nami wybory parlamentarne, a tym samym, czeka nas powołanie nowego rządu. Niezależnie od wyniku głosowaniu, nowe władze staną przed sporymi wyzwaniami. W sondażu Kantar dla TOK FM, "Gazety Wyborczej" i gazeta.pl zapytaliśmy Polaków, co ich zdaniem powinno być priorytetem w pracach przyszłego rządu na najbliższe lata.

Co ciekawe, zaledwie po 6 procent ankietowanych wskazało, że władza powinna skupiać się na podnoszeniu płacy minimalnej i kolejnych transferach socjalnych do obywateli (jak 500 plus). Ponad połowa respondentów - a dokładnie 57 procent - uważa, że priorytetem rządu na najbliższe lata powinno być podwyższenie jakości służby zdrowia, edukacji oraz innych usług publicznych. Z kolei 27 procent badanych chce, żeby nowa władza postawiła przede wszystkim na wspieranie przedsiębiorczości i tworzenie nowych miejsc pracy.

O dziwo, w miarę spójną opinię na ten temat mają też wyborcy poszczególnych partii. Wspieranie jakości usług publicznych jako priorytet dla rządu wskazuje: 52 procent wyborców PiS, 68 proc. wyborców KO, 69 proc. wyborców Lewicy i 57 proc. wyborców Koalicji Polskiej.

Popieramy obietnice PiS

Zapytaliśmy Polaków również o to, czy popierają sztandarowe obietnice PiS. Za wypłacaniem 13. i 14. emerytury opowiedziało się 63 procent badanych, przeciw było 33 procent.

Mały ZUS dla przedsiębiorców czyli ZUS niższy o 500 zł popiera 77 procent ankietowanych Kantar a obniżkę podatku PIT - 81 procent.

A co z podniesieniem płacy minimalnej? Dla 59 procent badanych to pomysł dobry. Innego zdania jest 38 procent respondentów. Aż 92 procent osób, które chcą 13 października zagłosować na PiS jest za podniesieniem płacy minimalnej. Pomysł ten nie podoba się potencjalnym wyborcom opozycji. Negatywnie ocenia go 71 proc. Wyborców KO, 67 proc. Wyborców Lewicy i 75 proc. Wyborców Konfederacji. Z kolei za podniesieniem płacy jest 52 procent wyborców Koalicji Polskiej.

PiS osłabia Polskę za granicą

Polacy nie mają dobrej opinii o pozycji Polski w UE za rządów PiS. Według 45 procent ankietowanych przez Kantar uległa ona osłabieniu w ostatnim czteroleciu. Z kolei 31 procent badanych ocenia, że pozycja Polski w UE wzmocniła się. 18 procent ankietowanych uważa, że nic się w tej sprawie ostatnio nie zmieniło.

Sondaż Kantar dla "Gazety Wyborczej", Gazeta.pl i TOK FM, 1-5.10.2019, CATI, próba 1005 osób, reprezentatywna dla populacji 18+. 

DOSTĘP PREMIUM