Wyniki wyborów. Aktywista KOD Adam Mazguła bez mandatu

W wyborach parlamentarnych Adam Mazguła startował do Senatu jako kandydat niezależny w okręgu nr 51 w Opolu.
Zobacz wideo

Adam Mazguła to emerytowany pułkownik Wojska Polskiego, który słynie z ostrej krytyki polityków PiS. Miejsca na liście odmówiła mu Platforma Obywatelska, więc założył własny komitet i wystartował w Opolu do Senatu jako kandydat niezależny (startowało tu aż czterech kandydatów - z PiS, Lewicy i dwóch niezależnych).

Mandat zdobył po raz kolejny Jerzy Czerwiński (PiS), który otrzymał 73,4 tysiąca głosów. Kandydat SLD i KO Jan Woźniak zdobył poparcie 56,4 tys. wyborców. Na Janusza Sanockiego (KWW Przywrócić Prawo) oddało swój głos 18 tysięcy osób. Płk Adam Mazguła (KWW Adama Mazguły) otrzymał 13,2 tysiąca głosów.

Ostro o PiS i Macierewiczu

W ostatnich latach był zaangażowany w protesty w obronie Konstytucji, demokracji, praw mniejszości. Słynie z tego, że w ostrych słowach wypowiada się o rządzących. Najmocniej punktował ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, którego nazywał „ministrem wojny z narodem”.

Kontrowersyjnie o stanie wojennym

Szerokim echem odbiła się jego wypowiedź w grudniu 2016 r. na temat stanu wojennego: "Nie powiem, oczywiście były tam bijatyki, jakieś ścieżki zdrowia, ale generalnie najczęściej jednak dochowano jakiejś kultury w tym wszystkim, w tym całym zdarzeniu. Ja przeżyłem już stan wojenny, byłem już dorosłym oficerem i nie pamiętam, żeby po ulicach działy się jakieś dziwne rzeczy, jakieś szczególne prześladowania". Potem tłumaczył, że niefortunnie się wyraził i został źle zrozumiany.  

Po tym wydarzeniu ogłoszono decyzję ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza do mediów, że otrzymał zakaz noszenia munduru Wojska Polskiego. Mazguła zapowiedział, że nie będzie się stosował do tego zakazu.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM