Śmierć Jana Szyszki. Czy PiS może wystawić nowego kandydata w wyborach do Sejmu?

Zmarły w środę Jan Szyszko był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu. Wybory odbędą się już za cztery dni. Czy istnieje jeszcze możliwość zgłoszenia nowego kandydata?
Zobacz wideo

W środę prezydent Andrzej Duda poinformował o śmierci Jana Szyszki. Według nieoficjalnych informacji, przyczyną śmierci kandydata miał być zator płucny. Były minister środowiska startował do Sejmu z czwartego miejsca na liście Prawa i Sprawiedliwości w okręgu podwarszawskim. 

Śmierć kandydata na posła. Co w takiej sytuacji?

Czy komitet może jeszcze zaproponować nowego kandydata? Zgodnie z Kodeksem wyborczym, listę kandydatów startujących w wyborach do parlamentu zgłasza się do okręgowych komisji wyborczych najpóźniej o północy - 40 dni przed wyborami. W tej kampanii termin minął 3 września.

Na cztery dni przed wyborami i dwa dni przed początkiem ciszy wyborczej na wysunięcie nowego kandydata jest już za późno, co potwierdza w rozmowie z TOK FM Wojciech Dąbrówka z biura prasowego Państwowej Komisji Wyborczej.  - Okręgowa komisja wyborcza może skreślić z zarejestrowanej listy nazwisko kandydata, który zmarł, utracił prawo wybieralności lub złożył oświadczenie o wycofaniu zgody na kandydowanie, ale może to nastąpić najpóźniej 15 dni przed wyborami - precyzuje Dąbrówka. 

Jak dodaje, istotny jest fakt, czy okręgowa komisja zdążyła już wydrukować listy wyborcze i nie ma możliwości wykreślenia z nich kandydata. - Jeśli tak się stało, komisja skreśla z listy kandydatów nazwisko kandydata, który zmarł [czyli Jana Szyszki - red.], a informację o skreśleniu podaje się do publicznej wiadomości w formie obwieszczenia i zapewnia jego rozplakatowanie w lokalu wyborczych w dniu głosowania - wyjaśnia Wojciech Dąbrówka. Oprócz tego wyborcy powinni być informowani o sytuacji podczas wydawania kart wyborczych. 

Jeśli wyborcy zagłosują jednak na zmarłego kandydata, ich głos nie traci swojej ważności, tylko przechodzi na listę komitetu.

Karty do głosowania są już wydrukowane

W delegaturze Krajowego Biura Wyborczego usłyszeliśmy, że listy kandydatów na najbliższe wybory zostały już wydrukowane. Po południu odbyło się posiedzenie komisji, która dyskutowała nad tym, czy karty drukować ponownie - odrzucono taką możliwość. 

Komisja zdecydowała, że karty do głosowania w okręgu nr 20, z którego miał startować Jan Szyszko, nie będą ponownie drukowane. W lokalach wyborczych będzie instrukcja o sposobie głosowania. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM