Doradca prezydenta zasugerował współpłacenie przez obywateli za usługi publiczne. Eksperci: To nie jest ok

Czy jest plan wprowadzenia współpłacenia za usługi publiczne? O takiej możliwości mówił doradca Andrzeja Dudy, prof. Marek Rymsza, tłumacząc, że obywatele dostali od państwa przecież pieniądze z programu 500 plus. Goście "Magazynu EKG" surowo ocenili słowa prezydenckiego doradcy. Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek pozwoliła sobie nawet na ironiczny żart: "To niech zlikwidują tańsze leki dla emerytów, skoro wypłacili im 'trzynastki'".
Zobacz wideo

- Rozwój jest tylko wtedy możliwy, kiedy się połączą pieniądze samorządowe, budżetowe, unijne i szczerze powiedziawszy, również współpłatność mieszkańców. Trzeba myśleć w takich kategoriach, że ludzie dostali 500 plus, żeby wydawać, inwestować w usługi - stwierdził prezydencki doradca prof. Marek Rymsza i tym samym wywołał konsternację słuchaczy na spotkaniu u Rzecznika Praw Obywatelskich.

O wypowiedź prezydenckiego doradcy Maciej Głogowski pytał ekspertów zaproszonych do "Magazynu EKG".  Jak sam komentował, skoro Polacy dostali od rządzących 500 plus, to będą musieli liczyć się z tym, że za niektóre usługi publiczne trzeba będzie dopłacić. - Dajemy wam pieniądze, żebyście sobie radzili. Co innego nam politycy mówili przez ostatnie cztery lata - podkreślił dziennikarz. 

- To nie jest ok - przyznała dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW. Jako przykład podawała służbę zdrowia. - Pewnie niektórych jest stać, żeby jednorazowo zapłacić za wizytę u lekarza. Natomiast jeśli pojawi się jakaś poważna choroba, to ja życzę panu Rymszy wszystkiego najlepszego, jeśli będzie musiał zapłacić za pobyt swój czy swojego bliskiego w szpitalu. Każdy, kto zna się trochę na pieniądzach, to wie, że z pustego to i Salomon nie naleje. Skoro się daje miliardy na 500 plus, to na inne rzeczy może już nie starczyć - mówiła dalej dr Starczewska-Krzysztoszek.

Z kolei Krzysztof Kilian, były prezes PGE, podkreślał, że słowa prof. Rymszy są mocno nieprecyzyjne. - Nie wiemy do końca, o co chodzi. Jednak jakiś skutek polityczny osiągnął. Dyskusję o współpłaceniu za usługi publiczne rządzący bardzo szybko zamykali, bo to temat tabu. A tu wychodzi doradca prezydenta i wrzuca taki kamyczek do obozu rządzącego - mówił Kilian. 

- Myślę, że prof. Rymszy to się wymsknęło - skomentował Adam Niewieński, współzałożyciel i partner zarządzający funduszu OTB Ventures. Natomiast dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek na koniec dyskusji, jak sama oceniła, pozwoliła sobie na czarny humor. - No to niech zlikwidują tańsze leki dla emerytów, skoro wypłacili im "trzynastki" - powiedziała ekspertka.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (68)
Doradca prezydenta zasugerował współpłacenie za usługi publiczne. Eksperci: Chyba mu się wymsknęło; to nie jest ok"
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 25 razy 19

  Wymsknęło się... Prezesowi w Sosnowcu też się wymksnęło o piętnowaniu osób, niechętnym nowozmianowym "elitom". Wymsknęło mu się też o nieprzypadkowej śmierci Szyszki. Oczywiście wszystko "wyrwane z kontekstu", przeinaczone przez opozycję, a w ogóle to wina Tuska.
  Współpłacenie istnieje od dawna. Nie ma leków za darmo, wiele badań diagnostycznych nieosiągalnych przez NFZ, u bardzo wielu lekarzy-specjalistów wizyta realna jedynie prywatnie lub (co oczywiste) po znajomości. Nie tylko beneficjentów 500+ to dotyczy. Ma być jeszcze ciekawiej?

 • czarnykatabas

  Oceniono 14 razy 14

  ... i żebyście kanalie i mordy zdradzieckie nie nazywali współpłacenia nowym podatkiem !!!! Współpłacenie to dowód odpowiedzialności za nasz Kraj! Za naszą Ojczyznę Za Ziemię naszych ojców. Współpłacenie to nie tylko HONOR, to też przywilej ... i dla umożliwienia dostąpienia do tego zaszczytu WSZYSTKIM, podnosimy WAT o 3%. Janusze i brzuchate Grażyny, śpijcie spokojnie, mamy kasę na wasz rozwój. i skromne premia dla nas.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 12 razy 10

  Realia jak z republiki banasiowej. Obywatel za wszystko płaci sam, z w tym samym czasie junta kradnie na potęgę.

 • loteria

  Oceniono 11 razy 9

  Emeryci to mają ciężko wypracowaną emeryturę i głównie jest ona głodowa. Może zaciągnął by ten Pan doradca tych nierobów korzystających ze świadczeń mops, którzy śmieją się w twarz pracującym. Nie pisze tu o ludziach chorych i potrzebujacych w wyniku trudnego zdarzenia.

 • maaac

  Oceniono 10 razy 8

  >>>No to niech zlikwidują tańsze leki dla emerytów, skoro wypłacili im "trzynastki" - powiedziała ekspertka.<<<

  Zarówno 13 emerytura jak i tańsze leki dla emerytów to byty wirtualne istniejące tylko w propagandzie.

  13 to podwyżka inflacyjna, która się emerytom należy jak psu buda - ot zamiast dostać ją jak kiedyś przez podniesienie 12 emerytur dostali ją raz jako 13... Hura niech żyje PiS kupujący ludzi za ich własne pieniądze.

  Lekarstwa zaś mają cechę, yeti, UFO czy trójkąta bermudzkiego. Wielu o nich słyszało, wielu mówi, ale widzieli tak nieliczni że tak naprawdę tylko silnie wierzący mogą twierdzić, ze istnieją. Ot ograniczono do nich dostępność tak, że prawie nikt ich nie dostaje, za to jest z czego się chwalić.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 10 razy 8

  Trwa badanie gruntu pod przyszłe "reformy".
  Za wszystko będziemy płacić. Co sobie tylko "rząd" zażyczy.
  Oczywiście jeśli pis utrzyma "władzę".

 • realistas

  Oceniono 8 razy 6

  PiS mówi to od dawna. "Daje" x-plus i każe płacić za wszystkie usługi publiczne. Ciekawe jak będą się czuli beneficjenci 500+ gdy pójdą do szpitala i będą musieli zapłacić za operację.

 • rbik53

  Oceniono 7 razy 5

  .
  taaaa…… tylko zapaść, stoczenie się na dno może wyzwolić Polskę z tego pisowskiego obłędu i wyrwać ludzi z amoku....
  .

 • Piotr Kotliński

  Oceniono 6 razy 4

  Nic co dane nie będzie zabrane mówili, ale jie mówili, zecwsztstko będzie za darmo! ??Wyjdzie pińcet plus bokiem oj wyjdzie. A durny naród myślał, że dostanie coś za darmo.
  Jak co coś dadzą ciemny Polaku, to sobie później odbiorą. Z czegoś trzeba żyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX