Olga Tokarczuk wprost o głosowaniu w niedzielę: To wybór między demokracją a autorytaryzmem
"Chciałabym powiedzieć przyjaciołom, ludziom w Polsce, żeby zagłosowali właściwie, za demokracją" - mówiła Olga Tokarczuk tuż po tym, jak dowiedziała się o przyznaniu jej literackiego Nobla za 2018 rok.
W piątek pisarka tłumaczyła, co dokładnie miała na myśli. – Głosować za demokracją, to znaczy dla mnie, żeby głosować za społeczeństwem, w którym każdy jego członek będzie w stanie znaleźć swoje miejsce i realizować się bez względu na kolor skóry, płeć, orientację seksualną czy wiarę – mówiła laureatka literackiego Nobla.
Jak podkreśliła, chodzi o to, żeby państwo prezentowało rozwiązania transparentne dla obywateli. – To też głosowanie za przynależnością do wspólnoty europejskiej, bo Polska nie ma innego miejsca poza nią. To także wybór za zrównoważonym rozwojem, etycznym stosunkiem do środowiska, żeby zmiany gospodarki były ekologiczne i ratowały nas przed kryzysem klimatycznym. To są rzeczy oczywiste i trochę głupio się czuję, że muszę tłumaczyć takie proste rzeczy. Ale może tak trzeba na dwa dni przed wyborami – wyjaśniała Olga Tokarczuk.
Dodała, że przejmuje się nadchodzącymi wyborami, bo jest obywatelką. – To są najważniejsze wybory po 1989 roku i wielu Polaków też tak uważa. Mamy w kraju teraz nerwowy, ciemny czas. Wybór w niedzielę jest bardzo jasny. Może nas oddzielić od Europy, odepchnie nas od wartości demokratycznych. To jest wybór między demokracją a autorytaryzmem – podsumowała laureatka literackiego Nobla za 2018 rok.
Nobel dla Olgi Tokarczuk
Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. O decyzji tej Akademia Szwedzka poinformowała w czwartek. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Nagrodę za rok 2019 otrzymał austriacki pisarz Peter Handke.
Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".
Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.
-
Orgia księży w Dąbrowie Górniczej. "Nie da się przejść obojętnie". Prezydent miasta zawiesza współpracę z diecezją
-
Świat opanowała nowa epidemia. Wywołał ją wirus wysokiej inflacji i kryzysu kosztów życia
-
Dwie strzelaniny w Rotterdamie. Policja: Liczne ofiary śmiertelne
-
Kamienica na Mokotowie oddana w prywatne ręce. Mieszkańcy w strachu. "Nie powinniśmy być tak traktowani"
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
- Moc światła na Piotrkowskiej w Łodzi. To największe takie wydarzenie roku
- "Pudełko na buty" w centrum Warszawy skrywa nie jeden sekret. "Odpowiedź na instagramerskie potrzeby"
- Co dalej w Polsce z węglem? "Możemy być zieloną wyspą, nie brunatną plamą na mapie Europy"
- "Jesteśmy zakładnikami pornograficznej polityki". Symetryści o stanie gry przed wyborami i relacjach z Ukrainą
- TVP płynnie przechodzi od reparacji do antysemityzmu. "Narcystyczna wizja historii"