Olga Tokarczuk wprost o głosowaniu w niedzielę: To wybór między demokracją a autorytaryzmem

Mamy w kraju teraz nerwowy, ciemny czas. Wybór w niedzielę jest bardzo jasny - przekonywała w piątek Olga Tokarczuk, laureatka literackiego Nobla za 2018 rok.
Zobacz wideo

"Chciałabym powiedzieć przyjaciołom, ludziom w Polsce, żeby zagłosowali właściwie, za demokracją" - mówiła Olga Tokarczuk tuż po tym, jak dowiedziała się o przyznaniu jej literackiego Nobla za 2018 rok.

W piątek pisarka tłumaczyła, co dokładnie miała na myśli. – Głosować za demokracją, to znaczy dla mnie, żeby głosować za społeczeństwem, w którym każdy jego członek będzie w stanie znaleźć swoje miejsce i realizować się bez względu na kolor skóry, płeć, orientację seksualną czy wiarę – mówiła laureatka literackiego Nobla.

Jak podkreśliła, chodzi o to, żeby państwo prezentowało rozwiązania transparentne dla obywateli. – To też głosowanie za przynależnością do wspólnoty europejskiej, bo Polska nie ma innego miejsca poza nią. To także wybór za zrównoważonym rozwojem, etycznym stosunkiem do środowiska, żeby zmiany gospodarki były ekologiczne i ratowały nas przed kryzysem klimatycznym. To są rzeczy oczywiste i trochę głupio się czuję, że muszę tłumaczyć takie proste rzeczy. Ale może tak trzeba na dwa dni przed wyborami – wyjaśniała Olga Tokarczuk.

Dodała, że przejmuje się nadchodzącymi wyborami, bo jest obywatelką. – To są najważniejsze wybory po 1989 roku i wielu Polaków też tak uważa. Mamy w kraju teraz nerwowy, ciemny czas. Wybór w niedzielę jest bardzo jasny. Może nas oddzielić od Europy, odepchnie nas od wartości demokratycznych. To jest wybór między demokracją a autorytaryzmem – podsumowała laureatka literackiego Nobla za 2018 rok.

Nobel dla Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. O decyzji tej Akademia Szwedzka poinformowała w czwartek. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Nagrodę za rok 2019 otrzymał austriacki pisarz Peter Handke.

Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

TOK FM PREMIUM