WYNIKI WYBORÓW. PiS wygrywa, sondażowe wyniki dają samodzielną większość [EXIT POLL]

Wyniki wyborów 2019. Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Sejmu i Senatu. Uzyskało 43,6 procent poparcia - tak wynika z sondażu exit poll Ipsos dla TVN, Polsat i TVP. Frekwencja w niedzielnym głosowaniu wyniosła 61,1 proc.
Zobacz wideo

Tuż po godzinie 21 zaprezentowano pierwsze sondażowe wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. Wynika z nich, że frekwencja w wyborach do Sejmu i Senatu wyniosła 61,1 proc. 

Kto wygrał wybory?

Według badania exit poll Ipsos dla TVN, Polsatu i TVP wybory do parlamentu 2019 wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 43,6 procent. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, którą poparło 27,4  procent Polaków.

Wyniki wyborów 2019. Kto w Sejmie?

W Sejmie znajdzie się jeszcze Lewica - 11,9 procent poparcia, Koalicja Polska, którą tworzy Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz'15 - wynik to 9,6 procent. Według sondażu exit poll Ipsos dla TVN, Polsatu i TVP w parlamencie znajdzie się też Konfederacja, której sondaż daje 6,4 proc. 

Podział głosów według województw pokazuje, że PiS wygrał w aż 14 spośród 16 regionów. Koalicja Obywatelska zdołała uzyskać przewagę tylko na Pomorzu i w Lubuskiem. Czytaj więcej >>>

Wyniki wyborów. Jaki podział mandatów?

Zgodnie z sondażem Ipsos, PiS zdobywa 239 mandatów, co daje partii Jarosława Kaczyńskiego większość pozwalającą sformułować rząd. Koalicja Obywatelska liczyć może na 130 mandatów, a Lewica - 43. PSL i Kukiz'15, czyli Koalicja Polska może wprowadzić na Wiejską 34 mandatów. Konfederacja, która wedle sondażu znalazła się nad progiem, może mieć 13 posłów. 

Kiedy oficjalne wyniki wyborów?

Zgodnie z zapowiedziami Państwowej Komisji Wyborczej oficjalne wyniki wyborów poznamy najwcześniej w poniedziałek wieczorem. Te, które podane zostały w niedzielny wieczór, nie są wiążące - są zebrane na podstawie ankiet przeprowadzonych przez pracowników Ipsosu. 

Wyniki wyborów 2019. Kogo wybierali Polacy

W niedzielnych wyborach Polacy wybrali 460 posłów i 100 senatorów.

W wyborach do Sejmu, we wszystkich 41 okręgach listy zarejestrowało pięć komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, z którego list startowali także politycy Kukiz'15, Konfederacja Wolność i Niepodległość oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej, skupiający SLD, Wiosnę i Lewicę Razem. Łącznie o mandat posła ubiegało się 5112 kandydatów. O jeden mandat walczyło średnio 11 kandydatów.

W wyborach do Senatu, w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych, zarejestrowano 278 kandydatów. Średnio o jeden mandat ubiegało się 3 kandydatów. Najwięcej kandydatów na senatorów wystawiły komitety: PiS, KO, PSL, Bezpartyjni i Samorządowcy, SLD, Konfederacja Wolność i Niepodległość.

TOK FM PREMIUM