WYNIKI WYBORÓW. PiS wygrywa, sondażowe wyniki dają samodzielną większość [EXIT POLL]
Tuż po godzinie 21 zaprezentowano pierwsze sondażowe wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. Wynika z nich, że frekwencja w wyborach do Sejmu i Senatu wyniosła 61,1 proc.
Kto wygrał wybory?
Według badania exit poll Ipsos dla TVN, Polsatu i TVP wybory do parlamentu 2019 wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 43,6 procent. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, którą poparło 27,4 procent Polaków.
Wyniki wyborów 2019. Kto w Sejmie?
W Sejmie znajdzie się jeszcze Lewica - 11,9 procent poparcia, Koalicja Polska, którą tworzy Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz'15 - wynik to 9,6 procent. Według sondażu exit poll Ipsos dla TVN, Polsatu i TVP w parlamencie znajdzie się też Konfederacja, której sondaż daje 6,4 proc.
Podział głosów według województw pokazuje, że PiS wygrał w aż 14 spośród 16 regionów. Koalicja Obywatelska zdołała uzyskać przewagę tylko na Pomorzu i w Lubuskiem. Czytaj więcej >>>
Wyniki wyborów. Jaki podział mandatów?
Zgodnie z sondażem Ipsos, PiS zdobywa 239 mandatów, co daje partii Jarosława Kaczyńskiego większość pozwalającą sformułować rząd. Koalicja Obywatelska liczyć może na 130 mandatów, a Lewica - 43. PSL i Kukiz'15, czyli Koalicja Polska może wprowadzić na Wiejską 34 mandatów. Konfederacja, która wedle sondażu znalazła się nad progiem, może mieć 13 posłów.
Kiedy oficjalne wyniki wyborów?
Zgodnie z zapowiedziami Państwowej Komisji Wyborczej oficjalne wyniki wyborów poznamy najwcześniej w poniedziałek wieczorem. Te, które podane zostały w niedzielny wieczór, nie są wiążące - są zebrane na podstawie ankiet przeprowadzonych przez pracowników Ipsosu.
Wyniki wyborów 2019. Kogo wybierali Polacy
W niedzielnych wyborach Polacy wybrali 460 posłów i 100 senatorów.
W wyborach do Sejmu, we wszystkich 41 okręgach listy zarejestrowało pięć komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, z którego list startowali także politycy Kukiz'15, Konfederacja Wolność i Niepodległość oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej, skupiający SLD, Wiosnę i Lewicę Razem. Łącznie o mandat posła ubiegało się 5112 kandydatów. O jeden mandat walczyło średnio 11 kandydatów.
W wyborach do Senatu, w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych, zarejestrowano 278 kandydatów. Średnio o jeden mandat ubiegało się 3 kandydatów. Najwięcej kandydatów na senatorów wystawiły komitety: PiS, KO, PSL, Bezpartyjni i Samorządowcy, SLD, Konfederacja Wolność i Niepodległość.
-
Ta zbrodnia doprowadziła do dymisji na szczycie władzy. Śmierć Jána Kuciaka i wyrok bez precedensu
-
Roksana bała się, że spotka ją to samo, co Dorotę z Nowego Targu. "W szpitalach leżą kobiety świadome, że grozi im śmierć"
-
Trzecia Droga zaprosiła na konsultacje PiS i Konfederację. Na opozycji wybuchła awantura
-
Młodzi nie chcą głosować "za Donaldem, Szymonem, Władysławem". "Oni nas potrzebują, a nie my ich"
-
"5 tys. złotych wystarczy? A może to zbyt mała kwota?". Ile pieniędzy dają goście weselni?
- PiS znów obniży wiek emerytalny? Ekspert: Tym nie da się już wygrać wyborów
- Tusk czy Morawiecki? Polacy wskazali, który z polityków byłby lepszym premierem [SONDAŻ]
- W Nowej Kachowce poziom wody opada. Miasto pozostaje bez prądu
- Minister Telus spotkał się w nocy z protestującymi rolnikami. "Prawie wszystkie postulaty, są realizowane"
- Coooo? Co pan właśnie powiedział? [614. Lista Przebojów TOK FM]