Wyniki wyborów 2019. Podział mandatów w Sejmie [SONDAŻ EXIT POLL]

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Sejmu i Senatu. Uzyskało 43,6 proc. poparcia - tak wynika z sondażu exit poll Ipsos dla TVN, Polsat i TVP. To oznacza, że 239 kandydatów tej partii zasiądzie w nowym Sejmie.
Zobacz wideo

Tuż po godzinie 21 zaprezentowano pierwsze sondażowe wyniki wyborów do Sejmu i Senatu.

Kto wygrał wybory?

Według badania exit poll Ipsos dla TVN, Polsatu i TVP wybory do parlamentu 2019 wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 43,6 procent. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, którą poparło 27,4 procent Polaków. W Sejmie znajdą się też Lewica, Koalicja Polska oraz Konfederacja, czyli wszystkie pięć ogólnopolskich komitetów.

Wyniki wyborów 2019. Podział mandatów w Sejmie

Jak takie wyniki wyborów przekładają się na mandaty w Sejmie? Prawo i Sprawiedliwość może mieć 239 posłów, co daje jej możliwość samodzielnego stworzenia rządu. PiS samodzielne ani nawet w sojuszu z Konfederacją nie ma za to większości potrzebnej do zmiany konstytucji - taka większość wynosi 307 posłów.

Zgodnie z sondażem exit poll Ipsos dla TVN, Polsat i TVP wynik wyborczy Koalicji Obywatelskiej daje jej 130 mandatów. Lewica będzie miała 43 posłów, Koalicja Polska 34, a Konfederacja - 13. 

Wyniki wyborów 2019. Kogo wybierali Polacy

W niedzielnych wyborach Polacy wybrali 460 posłów i 100 senatorów.

W wyborach do Sejmu, we wszystkich 41 okręgach listy zarejestrowało pięć komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, z którego list startowali także politycy Kukiz'15, Konfederacja Wolność i Niepodległość oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej, skupiający SLD, Wiosnę i Lewicę Razem. Łącznie o mandat posła ubiegało się 5112 kandydatów. O jeden mandat walczyło średnio 11 kandydatów.

W wyborach do Senatu, w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych, zarejestrowano 278 kandydatów. Średnio o jeden mandat ubiegało się 3 kandydatów. Najwięcej kandydatów na senatorów wystawiły komitety: PiS, KO, PSL, Bezpartyjni i Samorządowcy, SLD, Konfederacja Wolność i Niepodległość.

DOSTĘP PREMIUM