Wyniki wyborów 2019. Opozycja odbiła Senat z rąk PiS

Prawo i Sprawiedliwość, mimo zwycięstwa w Sejmie, traci większość w Senacie. W kolejnej kadencji to dotychczasowa opozycja będzie rządziła w drugiej izbie - informuje Roch Kowalski, reporter TOK FM.
Zobacz wideo

Kto wygrał wybory?

PiS w wyborach parlamentarnych uzyskało 43,76 proc., KO - 27,24 proc., SLD - 12,52 proc., PSL - 8,58 proc., a Konfederacja - 6,79 proc. - wynika z danych PKW z 99,49 proc. komisji wyborczych.

Wyniki wyborów 2019. Podział mandatów w Senacie

Jeszcze rano kierownictwo PiS było przekonane, że większość w Senacie uda się uzyskać. Teraz po przeliczeniu głosów ze 100 procent komisji wyborczych jest jasne, że to opozycja zdobyła większość 51 mandatów. 

W poniedziałek wieczorem rozstrzygnął się los wyborów okręgu senackim nr 64, gdzie o mandat walczyli: obecny senator PO Sławomir Rybicki (KO), prywatny przedsiębiorca i gdyński radny Marcin Bełbot (PiS) oraz startujący z własnego komitetu wyborczego kpt. żeglugi wielkiej Józef Franciszek Wójcik. Ostatecznie to Rybicki zdobył mandat senacki (głosowało na niego 106,9 tys. wyborców, prawie dwa razy więcej niż na kandydata PiS).

Z obliczeń PAP wynika, że kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdobyli łącznie 43 mandaty w Senacie, kandydaci PSL Koalicja Polska trzy mandaty, a kandydaci "Lewicy" dwa.

Trzy mandaty przypadły natomiast kandydatom niezależnym, ale kojarzonym z opozycją - chodzi o byłego prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego w Łodzi, prezydenta Nowej Soli Wadima Tyszkiewicza w jednym z okręgów w woj. lubuskim oraz byłego sekretarza generalnego PO Stanisława Gawłowskiego w Koszalinie.

Z kolei jeden mandat w Olsztynie zdobyła niezależna senator Lidia Staroń, wspierana przez PiS. W sumie jednak PiS będzie w ten sposób dysponować tylko 49 mandatami.

Wyniki wyborów. Co może Senat?

Co prawda Senat nie ma możliwości definitywnego odrzucania sejmowych ustaw, ale może wydłużać prace. Wszystkie projekty, których senatorowie nie zaakceptują lub do których wprowadzą poprawki, muszą wrócić do Sejmu.

Zobacz koniecznie: Co może Senat? Izba wyższa parlamentu może być szczególnie ważna w tej kadencji

Ale na zajęcie się przepisami druga izba ma aż 30 dni, więc już teraz można się spodziewać, że PiS nie uda się już uchwalać ustaw w 24 godziny.

Pytanie tylko, czy żaden z senatorów nie zdecyduje się na zmianę partyjnych barw, ale przy jednomandatowych okręgach wyborczy odpowiedzialność polityków przed wyborcami jest większa niż w przypadku Sejmu.

Wyniki wyborów 2019. Kogo wybierali Polacy

W niedzielnych wyborach Polacy wybrali 460 posłów i 100 senatorów.

W wyborach do Sejmu, we wszystkich 41 okręgach listy zarejestrowało pięć komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, z którego list startują także politycy Kukiz'15, Konfederacja Wolność i Niepodległość oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej, skupiający SLD, Wiosnę i Lewicę Razem. Łącznie o mandat posła ubiegało się 5112 kandydatów. O jeden mandat walczyło średnio 11 kandydatów.

W wyborach do Senatu, w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych, zarejestrowano 278 kandydatów. Średnio o jeden mandat ubiegało się 3 kandydatów. Najwięcej kandydatów na senatorów wystawiły komitety: PiS, KO, PSL, Bezpartyjni i Samorządowcy, SLD, Konfederacja Wolność i Niepodległość.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

TOK FM PREMIUM