WYNIKI WYBORÓW 2019. Polska nie jest już podzielona na pół. Miażdżąca przewaga PiS w województwach

W wyborach parlamentarnych 2019 PiS wygrał w aż 14 województwach. Koalicja Obywatelska zdobyła przewagę jedynie w województwach: pomorskim i lubuskim.
Zobacz wideo

Wyniki tegorocznych wyborów do europarlamentu pokazywały Polskę podzieloną na dwie "połowy". W zachodniej części kraju przewagę uzyskała Koalicja Europejska, we wschodniej PiS. 

Mapa, sporządzona na podstawie sondażowych wyników IPSOS dla TVN 24, pokazująca zwycięzców wyborów parlamentarnych w poszczególnych województwach, wygląda już zupełnie inaczej. PiS zdecydowanie dominuje - KO wygrywa jedynie w województwie pomorskim (38,8 proc. do 33 proc.)  i lubuskim (32,5 proc. do 31,9 proc.).

Najwyższy wynik PiS uzyskał na Podkarpaciu - aż 62,1 proc. KO wskazało tam jedynie 14 proc. głosujących.

Kto wygrał wybory?

Według badania exit poll Ipsos dla TVN, Polsatu i TVP wybory do parlamentu 2019 wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 43,6 procent. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, którą poparło 27,4  procent Polaków.

Wyniki wyborów 2019. Kto w Sejmie?


W Sejmie znajdzie się jeszcze Lewica - 11,9 procent poparcia, Koalicja Polska, którą tworzy Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz'15 - wynik to 9,6 procent. Według sondażu exit poll Ipsos dla TVN, Polsatu i TVP w parlamencie znajdzie się też Konfederacja, której sondaż daje 6,4 proc.

TOK FM PREMIUM