Wyniki wyborów 2019. PiS nadal wygrywa. PSL traci, Lewica zyskuje [SONDAŻ LATE POLL]

Sondaż late poll Ipsos dla TVN, Polsatu i TVP wskazuje, że Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory z wynikiem 43,6 proc.
Zobacz wideo

Przypomnijmy, według sondażu exit poll Ipsos dla TVN, Polsatu i TVP – opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych - PiS wygrał wybory z poparciem 43,6 proc. Kolejne miejsca zajęły KO - 27,4 proc.; SLD - 11,9 proc.; PSL - 9,6 proc.; Konfederacja - 6,4 proc.

W nocy Ipsos podał wyniki wyborów z sondażu late poll – to badanie realizowane w dniu wyborów, podczas którego, po zakończonym już głosowaniu, specjalnie wyszkoleni ankieterzy oczekują na pierwsze - niekompletne jeszcze - wyniki wyborów podane przez losowo wybrane komisje wyborcze).

Wyniki Prawa i Sprawiedliwości i Koalicji Obywatelskiej nie uległy zmianie. W badaniu late poll zyskała Lewica, jej wynik to 12,4 procent. Straciła Koalicja Polska, która teraz zanotowała 9,1 proc. poparcia. Nie zmienił się wynik Konfederacji.

Wyniki late poll. Podział mandatów do Sejmu

Wyniki late poll nieznacznie zmieniły prognozowany układ sił w Sejmie. Prawo i Sprawiedliwość nadal może liczyć na 239 mandatów - jednakże w taki wynik nie wierzą politolodzy, jak na przykład dr Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Koalicja Obywatelska może mieć 131 posłów (exit poll wskazywał na 130). Spory wzrost zaliczyła Lewica. Ilość ich mandatów zwiększyła się z 43 do 46. Straciła Koalicja Polska - z 34 na 30. Konfederacja nadal może mieć 13 posłów.

Wyniki wyborów. Kaczyński rozczarowany?

- Mimo tego potężnego frontu przeciwko nam, zdołaliśmy wygrać. Otrzymaliśmy dużo, ale zasługujemy na więcej - mówił Jarosław Kaczyński, prezes PiS, tuż po ogłoszeniu wyników wyborów do Sejmu i Senatu.

Dr Jerzy Głuszyński z Instytutu Badawczego ProPublicum zwracał uwagę w TOK FM, że 4 lata temu PiS większość osiągnął "fuksem", m.in. dzięki temu, że pod progiem wyborczym znalazła się lewica. W tym roku zaś - zgodnie z sondażowymi wynikami - nie ma głosów straconych, ponieważ do Sejmu wejść mogą wszystkie ogólnopolskie komitety. 

Jednak, jak dodał, jego zdaniem w głosie Jarosława Kaczyńskiego "czuło się wręcz rozczarowanie".

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM