PSL czwartą siłą w parlamencie. Marek Sawicki: Ostateczne wyniki mogą być dla nas jeszcze lepsze

Według cząstkowych wyników podanych przez PKW Polskie Stronnictwo Ludowe otrzymało 9,75 proc. głosów w niedzielnych wyborach. - Myślę, że ostateczne wyniki mogą być dla nas jeszcze lepsze - ocenił Marek Sawicki. Polityk PSL-u tłumaczył, że słaby rezultat partii na wsi, gdzie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, wynika z tego, że obecnie tylko 10 proc. mieszkańców wsi to rolnicy.
Zobacz wideo

- Ciężko prowadziło się  w kampanii rozmowy z wyborcami, kiedy większość sondażowni lokowała nas poniżej 5 proc. Proszę też zwrócić uwagę, że to, co robiły media publiczne w stosunku do Polskiego Stronnictwa Ludowego, to była jedna wielka propaganda, jedno wielkie szkalowanie - podkreślił Marek Sawicki. 

Jak mówił w rozmowie z Karoliną Lewicką, głosy oddane na Koalicję Polską, Konfederację i Lewicę, to sprzeciw wyborców wobec podziału Polski na dwa obozy: PiS i PO. 

Z sondażowych badań publikowanych w niedzielny wieczór wynika, że na wsi największym poparciem cieszyło się Prawo i Sprawiedliwość. Takie wyniki, według Marka Sawickiego, tłumaczyć można między innymi tym, że dziś coraz mniej mieszkańców wsi to osoby utrzymujące się z rolnictwa. -  Rolników na wsi mamy już tylko 10 proc. Większość mieszkańców wsi to osoby, które pracują poza rolnictwem i w dużej mierze są beneficjentami programu 500 plus, bo na wsi rodzi się więcej dzieci niż w miastach. Więc nie ma się co dziwić, że tam panuje przekonanie, że trzeba popierać tych, którzy dają (pieniądze) - tłumaczył polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

W Sejmie Koalicja Polska pójdzie w rozsypkę?

Marek Sawicki deklarował, że klubowi sejmowemu Koalicji Polskiej nie grozi rozpad. Choć przecież Kukiz'15, współdziałające w tych wyborach z PSL, był symbolem podziałów: z klubu Pawła Kukiza odeszli m.in. narodowcy. Gość Poranka Radia TOK FM przypomniał, z nieukrywaną satysfakcją, że przecież w mijającej kadencji Sejmu rozpadł się klub Nowoczesnej.

- Nie jest wykluczone, że PiS będzie chciał "podkupować" posłów, ale deklaracja Pawła Kukiza i jego środowiska jest jasna: chcemy z PSL budować nową jakość - podkreślił Marek Sawicki. 

Polityk PSL-u podkreśla, że Koalicja Polska będzie "bardzo mocno pilnować niezrealizowanych obietnic PiS-u" z minionych czterech lat. - A teraz będzie ich jeszcze więcej - ocenił rozmówca Karoliny Lewickiej.

Według cząstkowych wyników podanych przez PKW z ponad 90 proc. obwodowych komisji wyborczych, wyniki komitetów prezentują się następująco: PiS - 44,57 proc., KO - 26,65 proc., SLD - 12,27 proc., PSL - 8,63 proc., Konfederacja - 6,76 proc.

TOK FM PREMIUM