"To jest porażka". Paweł Zalewski podsumował wynik wyborczy Koalicji Obywatelskiej

Paweł Zalewski, były poseł oraz eurodeputowany PO, nie krył swojej krytycznej opinii wobec uzyskanego przez jego ugrupowanie wyniku wyborczego. W rozmowie z Karoliną Lewicką analizował także błędy, które Platforma Obywatelska popełniła w ciągu ostatnich czterech lat.
Zobacz wideo

Paweł Zalewski startował w wyborach z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu podwarszawskim. W rozmowie z Karoliną Lewicką nie krył krytycznej opinii o wyniku wyborczym KO. - To jest oczywiście porażka. Chcieliśmy, aby Koalicja Obywatelska miała na tyle dobry wynik, który uniemożliwi PiS samodzielne rządzenie. Z tego punktu widzenia ten wynik jest porażką - tłumaczył. 

Według sondażu late poll PiS zdobyło 43,6 proc. głosów, a KO 27,4 proc.

Grzegorz Schetyna powinien odejść?

Gospodyni Poranka Radia TOK FM zwróciła uwagę, że w 2015 roku PO uzyskała 24 proc poparcia, a teraz jest niewiele lepiej. Pytała zatem, czy skoro pod wodzą Grzegorza Schetyny partia nie osiągnęła takich sukcesów, jakie zamierzała, to może trzeba zmienić przewodniczącego.  

- Koalicja Obywatelska jest dzisiaj główną partią opozycyjną i wokół niej będzie budowana alternatywa dla polityki PiS. Będzie to alternatywa pozytywna. Także w kontekście wyborów prezydenckich. To jest najważniejsze. To jest dobro, z którym trzeba się bardzo delikatnie obchodzić - przekonywał polityk. 

Jego zdaniem to właśnie Schetyna jest liderem, który powstrzymał upadek PO, po przegranych wyborach w 2015 roku i doprowadził do tego, że KO jest głównych ugrupowaniem opozycyjnym. - Ani Lewica, ani PSL takiej pozycji nie mają. Wszystko, co się będzie teraz działo w PO, powinno być obserwowane przez ludzi życzliwych rządom prawa, demokracji, prawom obywatelskim, ale także życzliwym Polsce i jej miejscu w świecie - zaznaczył. 

Wybory nowego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej odbędą się w styczniu 2020 roku. - Czy dopiero one będą rozstrzygające dla przyszłości Grzegorza Schetyny? - pytała dziennikarka.  - Na pewno. Grzegorz Schetyna mówił wczoraj o potrzebie integracji. Na pewno powinniśmy zacząć od siebie i stworzyć zintegrowaną formułę funkcjonowania Koalicji Obywatelskiej. Uważam, że to powinna być jedna partia, bo to nam pomoże w działaniu. 

Wybory parlamentarne 2019. Błędy Koalicji Obywatelskiej

Według Pawła Zalewskiego Koalicja Obywatelska musi wyciągnąć wnioski z błędów popełnianych przez cztery ostatnie lata także przez Platformę.  - Po pierwsze, PO nie uzyskała na zmianie Grzegorza Schetyny tego nimbu nowości. W dalszym ciągu była postrzegana jako ta sama partia Ewy Kopacz, która przegrała w 2015 roku. To bardzo poważny problem, bo to ułatwiło PiS brutalne atakowanie PO, ale także Grzegorza Schetyny za grzechy, których nie popełnił - tłumaczył gość TOK FM. 

Drugim problemem zdaniem obecnego posła jest to, że KO, mimo że stworzyła bardzo dobry program wyborczy, nie potrafiła się z nim wystarczająco przebić. - Słyszałem to w rozmowach z wyborcami. Byliśmy bardziej postrzegani jako antyPiS, jako alternatywa, a nie jako ci, z którymi ludzie wiązaliby swój interes, możliwość jakiegoś rozwoju dla siebie. Musimy się zastanowić, w jaki sposób pokazać Polakom, że dzięki naszemu programowi Polakom będzie się żyło lepiej. Tego nie zrobiliśmy - podsumował Paweł Zalewski.

Rozmowy posłuchasz także na telefonie dzięki aplikacji TOK FM. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (31)
Paweł Zalewski podsumowuje wynik wyborczy KO: "To jest porażka"
Zaloguj się
 • mjuhbun

  Oceniono 12 razy 6

  Schetyna, Kopacz, Kidawa - ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha

 • piotrm74

  Oceniono 16 razy 6

  Jeśli Schetyna pozostanie przewodniczącym w PO to jestem spokojny o wybory prezydenckie.
  Pozdrawiam
  PISowiec

 • 1944kumaty

  Oceniono 9 razy 5

  Oni zyja w zludzeniu. Wydaje im sie, ze maja monopol na bycie jedyna alternatywa dla PiSu i to jest tez ich haslo wyborcze - antyPiS. Bezczelnosc i przyczyna kompromitujacego wyniku! Nie zauwazyli, ze trzy inne koalicje weszly do Sejmu z prostego powodu - sa bardziej wyraziste i konkretne programowo, nie bedac zbieranina nijakich postaci.

 • kap_jeden

  Oceniono 14 razy 4

  budżet wyborczy PiS to był transfer jakichś 40mld złotych plus 100% wsparcia TVP i spółek państwa oraz Kościoła. Wynik jak na to przedsięwzięcie umiarkowany a byłby znacznie gorszy gdyby absolutny brak lidera w Platformie, dopóki Schetyna rządzi PiS może spać spokojnie bo żaden lider się nie narodzi, Schetyna wie po czasach Tuska, że mocny lider to jego drugi plan o ile nie trzeci lub czwarty...

 • felicjan.dulski

  Oceniono 7 razy 3

  Ja bym nie zwalał wszystkiego na Schetynę.
  Wyborcy nie są aż tak "niepraktyczni", by głosować wyłącznie na ładnych, uczciwych i moralnie się prowadzących.
  Program ugrupowania też ma jakieś znaczenie.
  No i większość jednak zadaje sobie pytanie: co ja z tego będę miał?
  Nie każdemu wystarczy satysfakcja, że nas świat podziwia, poklepuje po plecach i "nam zazdrości".
  Co z tego, że PO wymieni "Tomasza Sapryka" na "Sofię Loren" czy też "Selę Ward" (z CSI NY)?
  Z pięknej miski wyborca się nie naje.
  Jeżeli PO nie zastanowi się nad tym, czego naprawdę chce, nie nakieruje programu na większościowy elektorat...
  To w dalszym ciągu:
  Taka Wolska!

 • romantic3

  Oceniono 5 razy 3

  Ciągle czekam na jakąś sensowną opozycję. Skompromitowane PO z żałosnym Schetyną na czele, zbudowana wokół niej niespójna KO, która obiecuje utrzymanie populistycznych transferów społecznych, utrzymanie niskiego wieku przejścia na emeryturę itp. czyli pchanie Polski z stronę tragedii greckiej... Co taka opozycja może poprawić w Polsce? Jedynym jej atutem jest to, że nie jest PISem.

 • cah50

  Oceniono 8 razy 2

  schetyna -- aut !!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX