Wybory do Senatu. Koalicja Obywatelska mogła tracić głosy przez źle zaprojektowane logo

Logo Koalicji Obywatelskiej na listach do Senatu było zamieszczone w kratce obok nazwiska kandydata. Internauci przekonują, że to mogło wprowadzać wyborców w błąd i publikują zdjęcia błędnie wypełnionych kart. Przedstawiciele PKW poinformowali, że jeśli ktoś zaznaczył wyłącznie kratkę z logo - jego głos nie będzie ważny.
Zobacz wideo

Zgodnie z instrukcją dotyczącą prawidłowego głosowania, chcąc poprzeć konkretnego kandydata - należało postawić krzyżyk w kratce znajdującej się obok jego nazwiska. Tylko wtedy głos był uznawany za ważny.

Problem polegał na tym, że logo Koalicji Obywatelskiej również znajdowało się w kratce, która także znajdowała się obok nazwiska (po prawej stronie). Właściwa kratka - w której należało postawić krzyżyk - była po lewej.

Pomyłki wyborców

W mediach społecznościowych pojawiają się informacje wskazujące na to, że dochodziło do pomyłek, a wyborcy - zamiast stawiać krzyżyk we właściwej kratce (po lewej stronie), kreślili kwadracik z logo komitetu. Takie głosy są uznawane za nieważne. 

"Członkowie komisji wyborczych informują, że ta pomyłka występuje tak często, iż w skali kraju mogła doprowadzić do utraty tysięcy głosów i w konsekwencji może być powodem zwycięstwa PiS" - czytamy na profilu Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych na Facebooku. 

W poście załączono zdjęcia przedstawiające karty do głosowania z okręgu numer 8 - z Wrocławia. Podobne pomyłki występowały także w innych miejscach, m.in. w Tczewie.

PKW o głosach nieważnych

O problemy z właściwym zaznaczaniem kratek pytani byli członkowie Państwowej Komisji Wyborczej podczas konferencji prasowej zorganizowanej o 13.30. Jak powiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak - karty, na których ktoś postawił krzyżyk tylko w kratce z logo Koalicji Obywatelskiej będą nieważne. Jeśli natomiast ktoś zakreślił kratkę z logo, ale zorientował się, że popełnił błąd i zakreślił także kratkę właściwą - po lewej stronie - to głos jest ważny. - Zakreślenie logo jest wtedy traktowany jak dopisek na karcie wyborczej, który nic nie wnosi - mówiła Pietrzak. 

PKW na razie nie informuje o liczbie nieważnych głosów. Jak wskazał jej szef Władysław Kozielewicz, dane te zostaną podane dopiero, kiedy będą znane protokoły ze wszystkich komisji. - Ale wydaje nam się, że tych głosów [nieważnych] będzie mało, podobnie jak w ostatnich wyborach, a może jeszcze mniej - przyznał szef PKW. Powiedział dziennikarzom, że podczas minionej nocy miał dyżur i komisje liczące głosy nie zgłaszały wątpliwości.  

Wyniki wyborów do Senatu

Do godziny 14 Państwowa Komisja podliczyła wyniki wyborów do Senatu z ponad 99,5 proc. komisji. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 44,71 proc., Koalicja Obywatelska - 35,46 proc., Polskie Stronnictwo Ludowe - 5,74 proc. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

TOK FM PREMIUM