Wybory 2019. Piotrowicz, Sobecka, Czabański. Tych posłów nie zobaczymy już w parlamencie

Wielu znanych działaczy zarówno Prawa i Sprawiedliwości, jak i opozycji, będzie musiało kolejne lata przeżyć poza Sejmem i Senatem.
Zobacz wideo

Wyniki wyborów. Kto z PiS się nie dostał?

Kandydat PiS na posła, prokurator Stanisław Piotrowicz nie dostał się do Sejmu - wynika z danych PKW po przeliczeniu wszystkich głosów we wszystkich obwodach komisjach w okręgu krośnieńskim. Piotrowicz był znany jako przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Głośno było o nim także z tego powodu, że pracował w prokuraturze w czasie stanu wojennego. Stanisław Piotrowicz, który startował do Sejmu z nr 5 na liście PiS, zdobył 10 293 głosów, co daje mu dziewiąte miejsce wśród kandydatów tego ugrupowania.

Do Sejmu nie dostał również się Dariusz Matecki, szczeciński radny, zatrudniony w Ministerstwie Sprawiedliwości. Gorąco popierał akcję "dezynfekowania ulic z ideologii LGBT". 

Z kolei senatorem nie został ojciec prezydenta Andrzeja Dudy, Jan Duda. Z mandatu posła nie będzie się cieszył też Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych, na którego zagłosowało tylko 5 413 wyborców w okręgu toruńskim. Mandatu nie uzyskała również startująca z Torunia znana posłanka PiS Anna Sobecka. 

Także Bernadeta Krynicka - znana z ciętego języka i niekiedy pogardliwego zachowania na przykład do protestujących niepełnosprawnych - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości w Łomży, nie dostała się do Sejmu. Zgodnie z danymi z komisji wyborczych zdobyła 9 328 głosów - to dopiero ósmy wynik na liście PiS z okręgu nr 24 (Białystok). Mandatu nie uzyskał także poseł Zbigniew Gryglas, który zasilił Porozumienie Jarosława Gowina w trakcie kadencji. Wybrany został z list Nowoczesnej. 

Wszystko wskazuje na to, że rzutem na taśmę mandat do Sejmu uda się uzyskać Ryszardowi Terleckiemu, wicemarszałkowi Sejmu z PiS i przewodniczącemu klubu. 

Wyniki wyborów. Porażki znanych nazwisk

Do Senatu nie dostali się między innymi Waldemar Pawlak, były premier. W izbie wyższej parlamentu nie zasiądzie też Monika Jaruzelska. W Senacie zabraknie też miejsca dla płk Adama Mazguły, działacza KOD oraz Pawła Kasprzaka, lidera Obywateli RP. 

Do Senatu nie dostał się też Marek Migalski, politolog, były europoseł partii Jarosława Gowina, a teraz znany bardziej z krytyki PiS. Wyborczą porażkę zaliczył też Władysław Kozakiewicz, były mistrz olimpijski w skoku o tyczce. Przegrał wyścig o mandat senatora. 

Wyniki wyborów parlamentarnych

Z danych PKW wynika, że PiS uzyskało 43,59 proc. głosów, KO - 27,4 proc., SLD - 12,56 proc., PSL - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc.

TOK FM PREMIUM