Brejza marszałkiem Senatu? Siemoniak: Nie spędzi 4 lat, statycznie siedząc w ławie

Wiele wskazuje na to, że to opozycja będzie miała przewagę w Senacie. - Rola tej izby staje się zupełnie inna. Przez 4 lata mało kto się nią interesował, bo stała się maszynką do głosowania dla PiS - przekonywał w TOK FM Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący PO.
Zobacz wideo

Najprawdopodobniej to opozycja będzie miała większość – choć minimalną 51 do 49 mandatów - w nowym Senacie. Według Tomasza Siemoniaka, wiceprzewodniczącego PO, to "bardzo ważna sprawa", która "zmienia wydźwięk wyborów w Polsce". - Bo po raz pierwszy ktoś wygrał wybory do Sejmu, a kto inny do Senatu. Sejmowe zwycięstwo PiS nabiera innego znaczenia. Porozumienie opozycji – jeśli utrzymamy ten 51 mandat – przyniosło wygranie wyborów do Senatu – mówił Siemoniak.

Karolina Lewicka, prowadząca "Wywiad Polityczny", przypomniała, że po ubiegłorocznych wyborach samorządowych Koalicja Obywatelska przez woltę jednego z radnych straciła większość w sejmiku województwa śląskiego.

- Przerobiliśmy tę lekcję. Wybrani senatorowie mają świadomość gigantycznej odpowiedzialności, która na nich ciąży. Większość jednego mandatu jest bardzo mała. Jej egzekwowanie będzie wymagało żelaznej dyscypliny – podkreślił Siemoniak. 

Brejza marszałkiem Senatu?

Lewicka chciała też wiedzieć, czy opozycja ma już kandydata na stanowisku marszałka Senatu. - Na mieście mówi się o Bogdanie Borusewiczu. A co z Krzysztofem Brejzą? - pytała Lewicka. Siemoniak odpowiadał, że jest jeszcze "zbyt wcześnie", by mówić o jakiś "scenariuszach". - Na pewno Brejza nie będzie senatorem, który statecznie spędzi w ławie 4 lata. Jest osobą walczącą, demaskującą zło. To jego wielki sukces, że zdobył mandat w tak trudnym okręgu, jednak nie wiem, jakie ma aspiracje – wyjaśniał Siemoniak, który jest niemal pewny mandatu do Sejmu.

Jak tłumaczył dalej, przy takich wynikach Senat "nabiera ogromnego znaczenia". - Rola tej izby staje się zupełnie inna. Przez 4 lata mało kto się nią interesował, bo stała się maszynką do głosowania dla PiS. Teraz Senat będzie izbą ogromnej wagi, wyjdzie na pierwszy plan. Będzie kontrolował rząd i reprezentował prawa obywateli – przekonywał Tomasz Siemoniak.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (32)
Wyniki wyborów. Brejza marszałkiem Senatu? Siemoniak: Nie spędzi 4 lat statycznie siedząc w ławie
Zaloguj się
 • kzet69

  Oceniono 18 razy 10

  Tylko Brejza, z całym szacunkiem dla Borsuka, jedynie Brejza będzie miał siłę temperament i ochotę by ogarnąć ten cyrk. Borsuk jako wicek OK, ale senat stanie się polem bitwy i w pole trzeba wypuścić hetmana żądnego zwycięstwa!

 • gangut

  Oceniono 8 razy 4

  Oj tam, jednego czy dwóch chętnych do zasilenia PiSu nie znajdą na obyczajówkę czy finanse? Znajdą, znajdą...

 • norman67

  Oceniono 8 razy 4

  Albo jakaś obyczajówka, albo przekupstwo, nie po to PiS kupował Pegasusa, żeby sobie z tym nie poradzić. Kałuża dobry przykład, dom może spokojnie, dokończyć, kredyt spłacić, ści..wo.

 • polskiciapek

  Oceniono 6 razy 2

  Mam nadzieję że będzie grilował każdą ustawę i każdego psychosutenera w senacie. Muszą odczuć co zrobili z parlamentem. A z drugiej strony kto jak nie Brejza. Uprawnienia senatu i zgrana opozycja mają trochę więcej uprawnień niż się pisiorom wydaje. Ciekawe czy wiedzą?

 • kap_jeden

  Oceniono 1 raz 1

  Brejza jest fajterem , szkoda go na marszałka Senatu. Pozycja Marszałka kojarzy sie z penym umiarkowaniem i stanowczoscia, nie fajterstwem (ale też nie z wyniosła , bucowską pogarda jak w wykonaniu namiestników PiS)

 • six_a

  Oceniono 8 razy 0

  ta, dajcie borusewicza, swoje wylatał, ma doświadczenie.

 • mopsek

  Oceniono 8 razy 0

  Tylko Borsuk na marszalka Senatu.Ma senator z Gdanska doswiadczenie.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 5 razy -1

  toi toi na stanowisku marszalka senatu, rozpalone czerskie glowy trzeba bedzie polac ugasic sokiem z buraka

 • krytek-7

  Oceniono 5 razy -1

  No i co z tego,ze demaskowal pisowskie afery,ktore nastepnie byly zamiatane przez PO pod dywan i nie trwaly dluzej niz 24 godziny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX