Wybory. Oficjalne wyniki. PiS wygrywa i ma samodzielną większość

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła wyniki wyborów ze wszystkich komisji. PiS zdobył 43,59 proc., co daje partii Jarosława Kaczyńskiego 235 mandatów i samodzielną większość w Sejmie.
Zobacz wideo

PKW ogłosiła, że w wyborach do Sejmu wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 43,59 procent poparcia.

Wyniki wyborów. Dane z wszystkich komisji

Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowało 27,4 procent wyborców. Trzecie miejsce zdobyła Lewica z wynikiem 12,56 proc. W Sejmie znajdzie się jeszcze Koalicja Polska PSL i Kukiz'15 - 8,55 proc. poparcia oraz Konfederacja - 6,81 proc.

- Teraz komisje okręgowe będą ustalać wyniki wyborów w okręgach; w poniedziałek około godz. 20 PKW planuje ogłoszenie oficjalnych wyników wyborów do Sejmu i Senatu - poinformowało PKW. 

Frekwencja w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu wyniosła 61,74 proc. – poinformował w poniedziałek przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz. Przedstawiając oficjalne wyniki wskazał, że to najwyższa frekwencja w wyborach parlamentarnych w ostatnich 30 latach.

Wyniki wyborów. Podział mandatów 

PKW poinformowała wieczorem, że wynik Prawa i Sprawiedliwości daje tej partii 235 mandatów w Sejmie, a tym samym samodzielną większość. Koalicja Obywatelska wprowadziła do Sejmu 134 posłów. Lewica będzie mieć 49 parlamentarzystów, a PSL i Kukiz'15 - 30. W Sejmie znajdzie się też Konfederacja z 11 mandatami. Jedno miejsce przypadło też Mniejszości Niemieckiej.

Opozycja przejmuje Senat

Kandydaci opozycji zdobyli więcej mandatów w Senacie niż PiS. 

Kandydaci PiS i wspierani przez tę partię mogą łącznie liczyć na 49 mandatów, natomiast kandydaci komitetów opozycyjnych uzyskali łącznie 51 mandatów.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM