Wybory. Oficjalne wyniki. PiS wygrywa i ma samodzielną większość

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła wyniki wyborów ze wszystkich komisji. PiS zdobył 43,59 proc., co daje partii Jarosława Kaczyńskiego 235 mandatów i samodzielną większość w Sejmie.
Zobacz wideo

PKW ogłosiła, że w wyborach do Sejmu wygrało Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 43,59 procent poparcia.

Wyniki wyborów. Dane z wszystkich komisji

Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowało 27,4 procent wyborców. Trzecie miejsce zdobyła Lewica z wynikiem 12,56 proc. W Sejmie znajdzie się jeszcze Koalicja Polska PSL i Kukiz'15 - 8,55 proc. poparcia oraz Konfederacja - 6,81 proc.

- Teraz komisje okręgowe będą ustalać wyniki wyborów w okręgach; w poniedziałek około godz. 20 PKW planuje ogłoszenie oficjalnych wyników wyborów do Sejmu i Senatu - poinformowało PKW. 

Frekwencja w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu wyniosła 61,74 proc. – poinformował w poniedziałek przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz. Przedstawiając oficjalne wyniki wskazał, że to najwyższa frekwencja w wyborach parlamentarnych w ostatnich 30 latach.

Wyniki wyborów. Podział mandatów 

PKW poinformowała wieczorem, że wynik Prawa i Sprawiedliwości daje tej partii 235 mandatów w Sejmie, a tym samym samodzielną większość. Koalicja Obywatelska wprowadziła do Sejmu 134 posłów. Lewica będzie mieć 49 parlamentarzystów, a PSL i Kukiz'15 - 30. W Sejmie znajdzie się też Konfederacja z 11 mandatami. Jedno miejsce przypadło też Mniejszości Niemieckiej.

Opozycja przejmuje Senat

Kandydaci opozycji zdobyli więcej mandatów w Senacie niż PiS. 

Kandydaci PiS i wspierani przez tę partię mogą łącznie liczyć na 49 mandatów, natomiast kandydaci komitetów opozycyjnych uzyskali łącznie 51 mandatów.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Wyniki wyborów 2019. PKW podała wyniki wyborów do Sejmu
Zaloguj się
 • axermann

  Oceniono 3 razy 1

  Ta... opozycja przejmuje. PIS-owi brakuje tylko dwóch senatorów aby mieć większość, wezmą kogoś z PSL albo z PO w której już niedługo rozpoczną się "jazdy" z odwołaniem Krwawego Grzesia i jego watachy, oj będzie się działo.

 • zorro318

  Oceniono 4 razy 0

  Spodziewane pyrrusowe zwyciestwo PiS. Co dalej - przekupstwo poslow i senatorow dotychczasowej opozycji,
  koalicja czy wkrotce nowe wybory? Ostawiam wszystkie opcje.

 • rzydeta

  Oceniono 4 razy -4

  "kandydaci komitetów opozycyjnych uzyskali łącznie 50 mandatów."

  Jakich, kuhwa, opozycyjnych? Wiem, że tzw. elektorat ma pamięć jętki jednodniówki, ale ja cały czas mam przed oczami widok kukiziołków, gnających do Sali Kolumnowej tak, że mało nóg nie połamali, aby wesprzeć kaczystowskich złamasów konstytucyjnych w owym haniebnym "posiedzeniu". Teraz niby będzie inaczej? Redaktorzy cierpiący na polityczną sklerozę niech sobie wbiją w końcu do łbów, że opozycja to jest lewica i KO (choć też nie wiadomo, ilu tam jest zakamuflowanych PiS-dzielców). Reszta jest do kupienia (kosiniaki), wchłonięcia (kukiziołki) lub zapuszkowania (konfederatutki). Żoliborski kurdupel, okupujący otrzymaną od UBecji willę (której właścicielem według księgi wieczystej jest jakiś tajemniczy Kalkstein), wkrótce będzie miał większość konstytucyjną.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX