Olga Tokarczuk o wynikach wyborów: Z radością patrzę na nowy skład polskiego parlamentu

Wynik wyborów parlamentarnych w Polsce mnie nie uszczęśliwił, ale z radością patrzę na nowy skład polskiego parlamentu - powiedziała polska noblistka Olga Tokarczuk.
Zobacz wideo

Laureatka literackiego Nobla za 2018 jest w trasie promocyjnej po Niemczech. Jeszcze w piątek przed wyborami Olga Tokarczuk apelowała o udział w wyborach, bo są najważniejsze od 1989 roku, a Polacy muszą dokonać wyboru między "demokracją a autorytaryzmem".

Z kolei we wtorek we Frankfurcie odniosła się już od wyników niedzielnej elekcji. - Wynik wyborów parlamentarnych w Polsce mnie nie uszczęśliwił, ale z radością patrzę na nowy skład polskiego parlamentu, do którego dostało się wiele nowych twarzy – powiedziała Tokarczuk cytowana przez "Gazetę Wyborczą". Jak zaznaczyła, szczególnie cieszą ją wyniki Lewicy i Zielonych. - Myślę, że to będą cztery lata zupełnie nowych rządów - oceniła Tokarczuk. 

Nobel dla Tokarczuk

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018 - poinformowała w czwartek Szwedzka Akademia. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska.

Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróż ludzi Księgi", "Prawiek i inne czasy", "Gra na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Księgi Jakubowe" oraz "Bieguni", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

TOK FM PREMIUM