Olga Tokarczuk o wynikach wyborów: Z radością patrzę na nowy skład polskiego parlamentu

Wynik wyborów parlamentarnych w Polsce mnie nie uszczęśliwił, ale z radością patrzę na nowy skład polskiego parlamentu - powiedziała polska noblistka Olga Tokarczuk.
Zobacz wideo

Laureatka literackiego Nobla za 2018 jest w trasie promocyjnej po Niemczech. Jeszcze w piątek przed wyborami Olga Tokarczuk apelowała o udział w wyborach, bo są najważniejsze od 1989 roku, a Polacy muszą dokonać wyboru między "demokracją a autorytaryzmem".

Z kolei we wtorek we Frankfurcie odniosła się już od wyników niedzielnej elekcji. - Wynik wyborów parlamentarnych w Polsce mnie nie uszczęśliwił, ale z radością patrzę na nowy skład polskiego parlamentu, do którego dostało się wiele nowych twarzy – powiedziała Tokarczuk cytowana przez "Gazetę Wyborczą". Jak zaznaczyła, szczególnie cieszą ją wyniki Lewicy i Zielonych. - Myślę, że to będą cztery lata zupełnie nowych rządów - oceniła Tokarczuk. 

Nobel dla Tokarczuk

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018 - poinformowała w czwartek Szwedzka Akademia. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska.

Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróż ludzi Księgi", "Prawiek i inne czasy", "Gra na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Księgi Jakubowe" oraz "Bieguni", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (3)
Olga Tokarczuk o wynikach wyborów: Z radością patrzę na nowy skład polskiego parlamentu
Zaloguj się
 • maruda.marudna

  Oceniono 5 razy 5

  Też się cieszę jak pani Olga, zwłaszcza, jak patrzę na ilość zajętych miejsc w Sejmie przez posłów PiS.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 2

  Jeszcze w Pon. wielcy liderzy wielkiej opozycji mowili mozliwosci utworzenia wspolnie teczowo - brunatna koalicje, w ktorej laczac nie dzielac znalezli by sie Smiszek Braun Pomaska i Winnicki, na drobne sugestie, ze moglby by jakis problem przynajmniej wizerunkowy, wielcy przywodcy zapeaniali ze moozna zasypac rowy i mozna sie jakos dogadac. Piekny przyklad wspolnoty ponad podzialami, w koncu co tam oj tam oj tam nie robmy polityki robmy kase.

 • axermann

  Oceniono 4 razy 2

  "Myślę, że to będą cztery lata zupełnie nowych rządów" a ja myślę ze jesteś głupia krowa która nie zauważyła ze od Niedzieli nic się nie zmieniło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX