Koronawirus a wybory prezydenckie. "Pan prezydent Duda rozwija się doskonale w tej kampanii"

Zdaniem byłego szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza zaplanowane na maj wybory prezydenckie powinny zostać przesunięte. Według gościa TOK FM w sytuacji epidemii koronawirusa możliwości prowadzenia kampanii wyborczej ma jedynie urzędujący prezydent Andrzej Duda.
Zobacz wideo

Zdaniem Bartłomieja Sienkiewicza, posła Koalicji Obywatelskiej, przełożenie zaplanowanych na 10 maja wyborów prezydenckich "wydaje się wręcz konieczne". - Po pierwsze liczba osób będących na kwarantannie cały czas rośnie. I jesteśmy na samym początku tak naprawdę tego głównego uderzenia epidemii. Nie wiemy, jaka będzie ogólna liczba osób, które zostaną zmuszone do kwarantanny. A sama kwarantanna i niemożność wzięcia udziału w wyborach już jest właściwie przesłanką do ich przełożenia - przekonywał były minister spraw wewnętrznych.

Ale według polityka jest również drugi - czysto polityczny - powód, aby wybory prezydenckie zostały przełożone. Gość Poranka Radia TOK FM przypomniał, że w obecnej sytuacji większość kandydatów "cofnęła się o krok, uznając, że w tej chwili pandemia jest ważniejsza niż prowadzenie kampanii wyborczej". Poseł zwrócił również uwagę, że kampania stała się dla nich także rzeczą prawie niemożliwą do prowadzenia w sensie czysto fizycznym. Po ograniczeniu spotkań z wyborcami pozostały im media społecznościowe.

- Natomiast pan prezydent Duda, który także kandyduje na ten urząd, rozwija się doskonale w tej kampanii, pokazując się tam, gdzie nikt go nie potrzebuje, z potężnym wsparciem wszystkich mediów rządowych. To prowadzi do drastycznej nierównowagi prowadzenia kampanii - podkreślił Bartłomiej Sienkiewicz. 

Koronawirus a wybory prezydenckie. Rośnie popularność PiS?

Prowadząca Poranek Radia TOK FM, Dominika Wielowieyska, zwróciła uwagę na stanowisko Prawa i Sprawiedliwości w sprawie ewentualnego przesunięcia wyborów prezydenckich. Zdaniem polityków partii Jarosława Kaczyńskiego nie ma obecnie potrzeby, by przewidywać, że w maju w kwarantannie będzie wiele osób. Według PiS opozycja podnosi kwestię przesunięcia wyborów, ponieważ obawia się rosnącej popularności Andrzeja Dudy i partii rządzącej.  

- Czy rośnie popularność polityków partii rządzącej? Byłbym ostrożny na miejscu PiS z takim stwierdzeniem. Bo egzamin, który stoi przed państwem polskim, jest dopiero przed nami. To, z czym mamy teraz do czynienia, to faza wstępna i przedbiegi, które i tak już ujawniają bardzo spore luki w działaniach państwa - ocenił były minister spraw wewnętrznych, wymieniając m.in. brak dostępności do powszechnych testów przesiewowych oraz braki w zaopatrzeniach personelu medycznego w szpitalach w środki sanitarne. 

- Wydawałoby się, że najprostsza rzecz, którą są maseczki, nie znajdują się najwyraźniej w agencji rezerw materiałowych, bo inaczej zostałyby po prostu rozprowadzone nie tylko wśród personelu medycznego, ale także w sprzedaży. A nie sposób tego dostać - podkreślił Sienkiewicz w rozmowie z Dominiką Wielowieyską. 

Resort zdrowia poinformował dziś o 25 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem

Całej rozmowy posłuchasz wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM.

TOK FM PREMIUM