Prezydenci Gdańska i Sopotu złożą zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o próbę wyłudzenia danych osobowych

Prezydenci Gdańska i Sopotu zawiadomią prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa, poprzez przesyłanie żądań udostępnienia list wyborców. Maile z podpisanym przez Pocztę Polską nakazem otrzymali samorządowcy z całej Polski.
Zobacz wideo

Jak podkreśla prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, mail, który przyszedł nocą, jest pozbawiony jakiejkolwiek podstawy prawnej.

- Złożę doniesienie, zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa, polegającego na wyłudzeniu danych osobowych - zapewnia Dulkiewicz.

Takie samo działanie zapowiada też prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

- Uważamy, że to też jest łamanie prawa. Uważa tak Związek Miast Polskich, uważa tak Unia Metropolii Polskich. My także jako Sopot, kierujemy sprawę do prokuratury - podkreśla Karnowski. 

Prezydent Dulkiewicz dodała, że do urzędu miasta trafiają też pisma od mieszkańców,

- Od samego rana wpływają liczne listy od mieszkańców niewyrażających zgody na przekazywanie komukolwiek ich danych osobowych - zaznacza.

Wybory prezydenckie 2020. "Nie jesteśmy w stanie przygotować lokali wyborczych"

Samorządowcy jednym głosem przekonują, że wybory w czasie pandemii trzeba po prostu przełożyć. Jak mówiła Aleksandra Dulkiewicz, nie są oni w stanie zorganizować lokali wyborczych. - Nie jesteśmy w stanie, nie z lenistwa czy braku umiejętności, tylko ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo przygotować lokali wyborczych - powiedziała prezydent Gdańska. 

Poczta Polska odpowiada

- Skierowany do samorządów wniosek o przekazanie danych ze spisu wyborców wynika z roli, jaką Poczta Polska ma pełnić w obsłudze głosowania w ramach wyborów prezydenckich. Polegać będzie ona na dostarczeniu do wyborców pakietów wyborczych, a następnie przekazania kart wyborczych do obwodowych komisji wyborczych - poinformowała Poczta Polska w przesłanym w czwartek PAP komunikacie.

- Poczta Polska dokłada wszelkich starań, aby jak najlepiej wywiązać się z obowiązku obsługi wyborów korespondencyjnych - dodano w komunikacie.

Jak zaznacza Poczta Polska, obecny zakres obowiązków operatora wyznaczonego wynika z art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 oraz decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020 r. dotyczącej podjęcia przez Pocztę Polską czynności niezbędnych do przygotowania przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r.

W komunikacie podkreślono, że wniosek wysłany przez Pocztę Polską do samorządów zawierał szczegółową informację o wyżej wymienionej podstawie prawnej. - Zgodnie z przywołaną ustawą, "operator wyznaczony (...) po złożeniu przez siebie wniosku w formie elektronicznej, otrzymuje dane z rejestru PESEL, bądź też z innego spisu lub rejestru będącego w dyspozycji organu administracji publicznej, jeżeli dane te są potrzebne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (...)" - wskazano w komunikacie.

Poczta poinformowała, że wniosek został rozesłany niezwłocznie po przygotowaniu zakresu danych niezbędnych Poczcie Polskiej do właściwej obsługi wyborów korespondencyjnych. Wniosek wysłano w formie elektronicznej w godzinach nocnych, bez zbędnej zwłoki. Dodano, że w czwartek mailing zostanie powtórzony i opatrzony podpisem kwalifikowanym. "Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z ww. ustawą Poczta Polska uprawniona jest do przetwarzania danych obywateli wyłącznie w celu, w jakim otrzymała te dane, a więc organizacji wyborów prezydenckich. Zapewniamy, że Poczta Polska przykłada najwyższą wagę do ochrony danych osobowych" - napisano.

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM