Pierwszy sondaż z Trzaskowskim w zestawieniu. Andrzej Duda wygrywa w I turze

51 proc. dla Andrzeja Dudy, 17 proc. dla Szymona Hołowni, 11 proc. dla Rafała Trzaskowskiego - tak prezentuje się podium w pierwszym sondażu prezydenckim po ogłoszeniu przez Koalicję Obywatelską nazwiska nowego kandydata na najwyższy urząd w państwie.
Zobacz wideo

Według sondażu Kantar Polska dla Faktów TVN 51 proc. Polaków w wyborach głosowałoby na Andrzeja Dudę, 17 proc. na Szymona Hołownię, 11 proc. na nowego kandydata PO Rafała Trzaskowskiego. 6 proc. wybrałoby Władysława Kosiniaka-Kamysza, 5 proc. Krzysztofa Bosaka, a 3 proc. Roberta Biedronia.

Z badania wynika, że w nowych wyborach prezydenckich na Marka Jakubiaka zagłosowałby 1 proc. pytanych, a dla Stanisława Żółtka, Pawła Tanajno i Mirosława Piotrowskiego wynik sondażu to zero proc. "Nie wiem/trudno powiedzieć/jeszcze nie zdecydowałem(am)" odpowiedziało 6 proc. ankietowanych.

Sondaż telefoniczny został zrealizowany w piątek przez Kantar na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1004 pełnoletnich osób.

Rafał Trzaskowski kandydatem KO na prezydenta

W piątek szef Platformy Obywatelskiej w towarzystwie koalicyjnych ugrupowań przedstawił nowego kandydata na prezydenta. Został nim urzędujący prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który w wyścigu o prezydenturę zastąpi Małgorzatę Kidawę-Błońską. 

Czytaj także: Trzaskowski idzie "bić się o Polskę". W takim razie co z Warszawą?

O tym, że Trzaskowski jest doświadczonym politykiem i może być trudnym rywalem dla Andrzeja Dudy mówił w TOK FM dziennikarz Polityki Insight Wojciech Szacki. Zwracał jednak uwagę, że wiele zależy od tego, kto stanie za Trzaskowskim w czasie w kampanii, ponieważ sztabowcy Kidawy-Błońskiej nie mogą uznać ostatnich miesięcy za udane. 

Karolina Lewicka z kolei pytała Cezarego Tomczyka, co przesądziło o wyborze Rafała Trzaskowskiego, a nie typowanego również na kandydata Radosława Sikorskiego. Polityk nie chciał odpowiedzieć wprost, ale dociskany przyznał: "Mogę tylko potwierdzić, że na zarządzie krajowym zostały przedstawione badania dwóch pracowni przez jednego z socjologów, który pracuje dla PO. Właśnie po to, żebyśmy mogli podjąć decyzję na podstawie badań".

Posłuchaj, co o kandydaturze Rafała Trzaskowskiego mówił redaktor naczelny "Polityki", Jerzy Baczyński:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM