Kiedy szczepionka na koronawirusa? Amerykański ekspert nie ma złudzeń i kreśli mało optymistyczny scenariusz

Nie należy liczyć na szybkie opracowanie szczepionki przeciwko koronawirusom SARS-CoV-2 - ostrzega jeden z najbardziej znanych specjalistów amerykańskich prof. William Haseltine. Jego zdaniem, wraz z luzowaniem kwarantanny społecznej najważniejsze jest wychwytywanie nowych ognisk zakażeń.
Zobacz wideo

Prof. William Haseltine, który pracował m.in. w Harvard Medical School i zasłynął z badań nad rakiem, HIV/AIDS oraz rozszyfrowaniem genomu ludzkiego, przestrzega przed oczekiwaniem na szybkie opracowanie skutecznej szczepionki przeciwko COVID-19. - Nie liczyłbym na to - powiedział specjalista cytowany przez Reutersa.

Zwrócił uwagę, że jak dotąd nie powiodły się próby opracowania szczepionki przeciwko innym typom koronawirusa, wywołującym przeziębienia oraz zapalenia płuc. Z dotychczasowych obserwacji wynika, że testowane szczepionki wywołują reakcję odpornościową i ograniczają przenikanie tych patogenów do płuc i innych narządów, natomiast wirusy nie są zatrzymywane w śluzówce górnych dróg oddechowych, poprzez którą wnikają do organizmu.

Prof. Haseltine pociesza jednak, że mimo braku szczepionki są inne, tradycyjne metody skutecznej walki z pandemią. Polegają one głównie na wychwytywaniu ognisk zakażeń i izolowanie tych osób, które się zainfekowały. Ma to szczególne znaczenie w okresie luzowania kwarantanny społecznej. Specjalista przekonuje, żeby używać masek ochronnych, często myć ręce i wykonywać dezynfekcję oraz utrzymywać dystans wobec innych osób. Jego zdaniem, przykładem skutecznego zastosowania tych metod są Chiny, Tajwan oraz Korea Południowa. Z kolei najgorzej pod tym względem wypadają Stany Zjednoczone, Rosja oraz Brazylia. W tych krajach jest obecnie najwięcej zakażeń na świecie wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2.

Jeśli chodzi o leczenie, prof. Haseltine największe nadzieje wiąże z lekami zawierającymi przeciwciała zwalczające koronawirusy. Uważa, że globuliny hiperimmunologiczne mogą się okazać pierwszą skuteczną terapią. Specjalista duże nadzieje wiąże też z zastosowaniem przeciwciał monoklonalnych neutralizujących te patogeny.

Pandemia koronawirusa. Ponad 5 mln zakażonych

Liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła już pięć milionów. Najwięcej przypadków odnotowano w Stanach Zjednoczonych (ponad 1,5 mln), Rosji (blisko 320 tys.) i Brazylii (ponad 291 tys.).

Mapa zakażeń koronawirusem [ZOBACZ] 

W Polsce pierwszy przypadek zakażenia odnotowano 4 marca. Do tej pory - jak informuje resort zdrowia - zdiagnozowano blisko 19 990 zachorowania. Ponad 960 osób zmarło. 

TOK FM PREMIUM