Sondaż Kantar: Ogromny spadek poparcia dla Andrzeja Dudy w ciągu miesiąca

Z 59 do 39 proc. spadło poparcie dla Andrzeja Dudy w sondażu prezydenckim przeprowadzanym przez ośrodek Kantar. W badaniu proszono ankietowanych, by wskazali, na kogo zagłosowaliby w pierwszej turze wyborów prezydenckich.
Zobacz wideo

Poparcie dla Andrzeja Dudy, w porównaniu z badaniem z kwietnia, spadło aż o 20 punktów procentowych. - Na tę zmianę może mieć wpływ wiele czynników - między innymi termin wyborów. Gdy pytaliśmy o udział w wyborach korespondencyjnych 10 maja, to zmobilizowany był najbardziej elektorat obecnego prezydenta. Głosowanie w wyborach w perspektywie 2 miesięcy zachęca zdecydowanie większą część Polaków. Chociaż zwykle sondażowe deklaracje udziału w wyborach są zawyżone, to biorąc pod uwagę odsetek osób zdecydowanych, można liczyć na frekwencję w okolicach 60 proc., podczas gdy w zeszłym miesiącu było to o połowę mniej - komentuje wyniki badania Urszula Krassowska z Kantaru.

Sondaż Kantar. Jakie wyniki?

Wyniki majowego badania wskazują, że gdyby wybory odbyły się za dwa miesiące, to drugie miejsce zająłby Rafał Trzaskowski, który zgromadził 18 proc. głosów. Trzecie miejsce należy do Szymona Hołowni mającego 15 proc. poparcia (wzrost o 8 pp). 8 proc. poparcia daje Krzysztofowi Bosakowi czwarte miejsce w rankingu (wzrost o 3 pp). Na dalszych pozycjach znajdują się: Władysław Kosiniak-Kamysz (3 proc. poparcia, spadek o 4 pp), Robert Biedroń (2 proc. poparcia, spadek o 3 pp), Marek Jakubiak (2 proc. poparcia) i Stanisław Żółtek, na którego zagłosowałby mniej niż co setny badany. 1 proc. Polaków zadeklarowało wybór innego kandydata, a 12 proc. badanych nie ma jeszcze sprecyzowanych preferencji wyborczych.

Sondaż Kantar. Czy pójdziesz na wybory prezydenckie?

W wyborach chce wziąć udział ponad trzy czwarte (78 proc.) respondentów. Ponad połowa z nich (52 proc.) jest tego pewna, a 26 proc. jest skłonna wziąć udział. 4 proc. społeczeństwa wciąż nie wie, czy weźmie udział w nadchodzących wyborach. - W stosunku do wyników sprzed miesiąca liczba osób deklarujących udział w wyborach wzrosła o 31 punktów procentowych, natomiast negatywnie nastawionych do wyborów spadła o 29 punktów procentowych - podkreślają autorzy raportu.

Sondaż Kantar. Wyniki II tury

Duda - Trzaskowski
Gdyby obecny prezydent spotkał się w II turze wyborów prezydenckich z Rafałem Trzaskowskim - a na to właśnie wskazują wyniki sondażu - uzyskałby niecałą połowę głosów (48 proc.), podczas gdy kandydat Koalicji Obywatelskiej otrzymałby wynik równy 41 proc. W takim układzie kandydatów II tury 7 proc. głosujących nie wiedziałoby, jak zagłosować, a 4 proc. wyborców nie wzięłoby udziału w wyborach.

Duda - Hołownia
Gdyby w II turze znaleźli się Andrzej Duda i Szymon Hołownia, na tego pierwszego zagłosowałoby 47 proc. wyborców, a na Szymona Hołownię - 45 proc. 6 proc. odpowiadających nie wiedziałoby, na kogo oddać swój głos, a 2 proc. odmówiłoby udziału w takim głosowaniu.

Duda - Biedroń
Gdyby przeciwnikiem Andrzeja Dudy w drugiej turze był Robert Biedroń, obecny prezydent uzyskałby 52 proc. głosów, a polityk Lewicy - 35 proc. W tym przypadku 8 proc. głosujących nie potrafiłoby podjąć decyzji, a od udziału w wyborze powstrzymałoby się 5 proc.

Duda - Kosiniak-Kamysz
W przypadku konfrontacji Andrzeja Dudy i Władysława Kosiniaka-Kamysza, pierwszy otrzymałby połowę głosów (50 proc), a prezes PSL - 39 proc. 7 proc. osób nie umiałoby podjąć decyzji, a 4 proc. - nie poszłoby do urn.

Badanie przeprowadzono od 18 do 19 maja na reprezentatywnej próbie 956 mieszkańców Polski w wieku powyżej 18 lat. Ze względu na epidemię metoda przeprowadzenia badania uległa zmianie na wywiady telefoniczne wspierane komputerowo.

Przypomnijmy, że wciąż nie znamy terminu wyborów prezydenckich. Pierwotnie, zgodnie z decyzją marszałek Sejmu, miały się one odbyć 10 maja. I de facto się odbyły - tyle że bez procedury głosowania, która nie została przygotowana. Obecnie w Senacie trwają prace nad ustawą przyjętą przez Sejm, a umożliwiającą przeprowadzenie wyborów w systemie hybrydowym - w lokalach wyborczych oraz korespondencyjnie. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że terminem, na który planowane jest głosowanie, jest 28 czerwca. Oficjalnej decyzji w tej sprawie wciąż jednak nie ma. 

TOK FM PREMIUM