Nie afery, a pogorszenie sytuacji materialnej naprawdę osłabi PiS. "Można to w czasie odroczyć, ale nie da się tego uniknąć"

- Tylko pogorszenie sytuacji materialnej może wpłynąć na spadek poparcia dla PiS, nic innego nie działa - stwierdził w "Pierwszym Śniadaniu w TOK-u" dr Paweł Maranowski, socjolog polityki z Collegium Civitas.
Zobacz wideo

Opublikowane we wtorek wyniki sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wskazują, że czeka nas druga tura wyborów prezydenckich, a poparcie dla Andrzeja Dudy, choć wciąż najwyższe i nadal dające mu zwycięstwo, to z badania na badanie spada. 

O tym, że nie jest to jedyny sondaż, w którym PiS i jego kandydat notuje słabsze wyniki, mówił gość Piotra Maślaka. Dr Paweł Maranowski wyjaśniał przy tym, dlaczego utożsamia poparcie dla PiS z elektoratem Andrzeja Dudy. Jak podkreślił, jeśli przeanalizować szczegółowe pytania zadane przez IBRiS, to widać w nich np., że w drugiej turze 99 proc. wyborców PiS planuje oddać głos właśnie na obecnego prezydenta. 

Socjolog podkreślał jednak, że poparcie dla Dudy wciąż jest bardzo mocne. Jego zdaniem, to dość zaskakujące, jeśli weźmie się pod uwagę nastroje społeczne, które się pogarszają. - Elektorat PiS również zacznie odczuwać pogorszenie sytuacji materialnej. Zaczną odkrywać, że w gospodarce dzieje się coś złego. Nie da się tworzyć bez przerwy tej pozytywnej narracji, która mówi, że nasza gospodarka to niesamowity sukces ostatnich pięciu lat. I że zazdroszczą nam nawet same Niemcy - wskazywał. 

Zdaniem dr. Maranowskiego spadek będzie odsunięty w czasie. - To, że jest 4-5 punktów procentowych mniej niż w poprzednim sondażu, to jest dopiero pierwszy sygnał. Ten spadek będzie bardziej zauważalny w następnych tygodniach. Nie wiem, co musiałby się stać, by to zatrzymać. Można to w czasie odroczyć, ale moim zdaniem nie da się tego uniknąć - dodał. 

Jeśli spojrzeć na wydarzenia polityczne, wydaje się, że w PiS jest świadomość tego ryzyka. 9 maja, kiedy przy Nowogrodzkiej pilnie zebrał się Komitet Polityczny, pojawić miał się właśnie argument czasu, który działa na niekorzyść Andrzeja Dudy. Podnosić go miał Jacek Kurski, były i prawdopodobnie przyszły prezes TVP. 

Sondaże. Afera się PiS nie ima

Gość Piotra Maślaka zwracał uwagę, że podobnego wpływu na postawy elektoratu PiS nie mają afery, które przez pięć lat rządów tej partii były opisywane przez media. - Badania pokazują, że afery na elektorat PiS nie działają, dlatego że jest to elektorat spójny, ufny wobec władzy, trochę o osobowości autorytarnej, prezentujący bezgraniczne zaufanie do autorytetu. Jeżeli wierzymy komuś tak mocno, udajemy, że nie docierają do nas informacje, które przeczą naszej wizji i burzą nasz obraz - wyjaśniał. Dlatego siły rażenia nie będzie miało również to, co dzieje się wokół ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, co do którego na jaw wychodzą informacje o kolejnych powiązaniach jego bliskich z instytucjami, z którymi z kolei on współpracował. - To się powtarza i tu wielkiej zmiany nie będzie. Tylko pogorszenie sytuacji materialnej może wpłynąć na spadek poparcia dla PiS, nic innego nie działa - stwierdził ekspert. 

Jak dodał, to już trochę się dzieje, a spotkania Andrzeja Dudy z wyborcami momentami przypominają te, które przed wyborami prezydenckimi w 2015 roku odbywał Bronisław Komorowski. - Ludzie wstają i mówią, że dostają więcej pieniędzy, ale też muszą wydawać więcej na śmieci - wskazywał, odnosząc się do spotkania wyborczego prezydenta w Garwolinie kilka dni temu. Jeden z emerytów powiedział wtedy:  "Daliście mi 900 zł "trzynastki", a zabraliście 1200 zł za śmieci". - Wie pan, tu problem polega na tym, że trzynastkę pan dostał ode mnie i od rządu, a cena śmieci to jest samorząd - odpowiedział prezydent. 

Wybory prezydenckie 2020

Wciąż nie znamy terminu wyborów prezydenckich w 2020 roku. W Senacie trwają prace nad ustawą, która ma wprowadzić możliwość przeprowadzenia wyborów w systemie hybrydowym - częściowo w lokalach wyborczych, a częściowo korespondencyjnie. Jednak wszystko wskazuje na to, że wybory odbędą się 28 czerwca. 

Posłuchaj całej w audycji - możesz to zrobić w aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM