Duda podpisał Kartę Rodziny. Mówił o małżeństwie jako podstawie stabilności państwa i ochronie dzieci przed ideologią LGBT

Wsparcie finansowe dla rodzin, obronę instytucji małżeństwa, ochronę dzieci przed ideologią LGBT, wsparcie dla seniorów i rynek pracy przyjazny rodzinie - zakłada m.in. podpisane w środę przez prezydenta Andrzeja Dudę zobowiązanie "Karta rodziny". To zbiór zasad, którymi, jak zadeklarował, będzie się kierował, podejmując decyzje o podpisywaniu ustaw uchwalanych przez parlament.
Zobacz wideo

W dokumencie podkreślono, że państwo polskie "ma obowiązek czynić wszystko, by wspierać i chronić rodzinę zarówno w wymiarze ekonomicznym, jak i społecznym", a polska rodzina "musi mieć zapewnione godne warunki do życia, bez obaw o biedę czy zagrożenie niszczącymi ją ideologiami".

Karta zobowiązuje prezydenta do utrzymania wszystkich prorodzinnych programów, które zostały wprowadzone podczas jego prezydentury, i dbanie o ich rozwój. W zapisach znalazła się deklaracja o wsparciu finansowym dla rodzin, która gwarantuje kontynuację świadczeń "Rodzina 500 plus", "Dobry start" i "Mama plus". Deklaruje również wprowadzenie nowych programów wsparcia, w tym m.in. bonu wakacyjnego na każde dziecko w wysokości 500 zł i objęcie szczególną opieką rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami.

Według prezydenta obrona instytucji małżeństwa ma ogromne znaczenie dla stabilności i budowania sprawnie funkcjonującego, silnego państwa. - I tu przede wszystkim małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, zgodnie z zapisami Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Nie ma więc małżeństwa i nie będzie w żadnej innej postaci (...) - zaznaczył prezydent.

Dodał, że nie ma też jego zgody na adopcję dzieci przez pary homoseksualne. - Nie ma, proszę państwa, wątpliwości, że takie rozwiązanie nie może być wprowadzone. To jest obca ideologia. To jest zjawisko, które owszem pojawia się w innych państwach, ale wzbudza ono ogromne wątpliwości w różnych aspektach. I nie ma dzisiaj, proszę państwa, zgody na to, aby w jakiejkolwiek formule to mogło być wprowadzone w naszym kraju, jako zjawisko legalnie funkcjonujące - mówił Duda.

Zdaniem prezydenta należy również chronić dzieci przed ideologią LGBT. - A więc zakaz propagowania ideologii LGBT w instytucjach publicznych. Prawo rodziców do decydowania, w jakim duchu chcą kształcić i wychowywać swoje dzieci - powiedział Andrzej Duda. Według karty Dudy to rodzice są przede wszystkim odpowiedzialni za edukację seksualną swoich dzieci. Deklaracja prezydencka zapewnia ich decydujący wpływ na formę i treść zajęć dodatkowych w szkołach i przedszkolach, a także ułatwienia dla rodziców, którzy chcą prowadzić edukację domową.

Karta ma także gwarantować zachowanie obniżonego wieku emerytalnego, utrzymanie wszystkich programów społecznych dla seniorów, tj. tzw. trzynastej emerytury, darmowych leków dla osób powyżej 75 lat i programu "Opieka plus". Przewiduje również wsparcie dla dziadków pomagających rodzicom w wychowaniu i opiece nad dziećmi.

Podpisując dokument, prezydent podjął się zapewnienia ochrony prawnej i materialnej osobom samotnie wychowującym dzieci, a także poprawę funkcjonowania funduszu alimentacyjnego i zwiększenie ściągalności środków.

Ostatnim elementem dokumentu jest "rynek pracy przyjazny rodzinie", który przewiduje wsparcie dla wykonywania pracy zdalnej, ochronę i ułatwienia dla kobiet wracających po urlopie macierzyńskim do pracy i zachęcanie pracodawców do tworzenia przyjaznych warunków pracy dla matek. W karcie podkreślono, że "posiadanie dziecka nie może być argumentem przeciw rozwojowi zawodowemu".

Sportowe Wakacje Plus

Również w środę minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk poinformowała, że za kilka dni ogłoszone zostaną szczegóły nowego programu "Sportowe Wakacje Plus". Podkreśliła, że rządowi bardzo zależy na zdrowym spędzaniu czasu przez społeczeństwo w dobie epidemii.

- W związku z obecną sytuacją i epidemią koronawirusa, żeby aktywować polskie społeczeństwo, chciałam zapowiedzieć nowy program "Sportowe Wakacje Plus". Przeznaczymy na niego 10 mln zł - powiedziała w Bydgoszczy minister sportu.

Wskazała, że jego głównym założeniem będzie możliwość sportowych wyjazdów realizowanych w całej Polsce. Dodała, że szczegóły nowego programu będą znane wkrótce.

- Chodzi o wsparcie dzieci i młodzieży, ale także turniejów i eventów. Głównie chodzi jednak o aktywizację społeczeństwa w wakacje - powiedziała Dmowska-Andrzejuk.

Dopytywana o szczegóły dodała, że na uczestnika będzie można przeznaczyć 1000 zł.

- Będą limity osobowe, co w dobie epidemii jest zrozumiałe, ale proszę jeszcze o chwilkę cierpliwości w tym zakresie - stwierdziła minister sportu.

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

TOK FM PREMIUM