Robert Biedroń walczy o głosy służb mundurowych. Zapowiada koniec ustawy dezubekizacyjnej

Robert Biedroń zapowiedział przywrócenie świadczeń dla wszystkich służb mundurowych, obniżonych na podstawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Kandydat Lewicy na prezydenta zapowiedział też, że wspierać będzie polski przemysł zbrojeniowy.

Robert Biedroń, podczas konferencji w Kłodzku, mówił, że Polska musi mieć mocną, nowoczesną armię. - Polska musi w integracji budować dziś mocne sojusze transatlantyckie ze Stanami Zjednoczonymi, ale jednocześnie budować drugą nogę, którą powinna być UE integrować nasze siły wojskowe, bezpieczeństwa w ramach PESCO i wspólnych działań z UE - powiedział kandydat na prezydenta.

Biedroń mówił, że 2 proc. PKB przeznaczane na polskie wojsko "musi być wydawane z głową". - Nie może być tak, że polska armia nie ma odpowiedniej jakości okrętów, że polska armia kupuje samoloty F35 bez przetargu i bez offsetu. To nie jest nasz interes narodowy, aby upychać kieszenie Donalda Trumpa i ogołacać przy tym polski przemysł zbrojeniowy, a do tego doprowadził PiS - uważa twórca Wiosny.

Kandydat na prezydenta zadeklarował, że będzie wspierał polski przemysły zbrojeniowy. - Tam powinny trafiać innowacje tak, aby ten przemysł stał się najbardziej innowacyjnym przemysłem zbrojeniowym w tej części Europy - stwierdził. Mówił też o konieczności budowy dobrze zorganizowanej cyberarmii. - Dziś największym niebezpieczeństwem dla Polski nie są żołnierze z karabinami, dziś największym zagrożeniem są cyberataki przekonywał.

Emerytury mundurowe. Biedroń zapowiada zmiany

Robert Biedroń sporo uwagi poświęcił emeryturom służb mundurowych i tzw. ustawie dezubekizacyjnej, którą przygotował PiS, a prezydent Andrzej Duda podpisał. Dzięki tym przepisom, jak mówił, "odebrano emerytury i renty dziesiątkom tysięcy żołnierzy i ich rodzin".

- To ustawa odbierająca prawa nabyte, oddzierająca z godności dziesiątki tysięcy żołnierzy i pracowników służb mundurowych i ich rodzin - mówił. Jak dodał. ta niesprawiedliwość dotknęła "najczęściej zwykłych pracowników, którzy poświęcali się dla dobra ojczyzny".

Biedroń zadeklarował przy tym, że jeśli zostanie wybrany na urząd prezydenta RP, przywróci prawa nabyte dla wszystkich służb mundurowych.

Obowiązująca tzw. ustawa dezubekizacyjna obniżyła od 1 października 2017 r. emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP). Emerytury osób, których dotyczą regulacje wprowadzone przez PiS, nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Przypomnijmy, że poszkodowani przez nowe regulacje osoby składały wnioski do sądów. I, jak mieszkający w Białej Podlaskiej pan Wojciech, o którym informowaliśmy w TOK FM, procesy z państwem wygrywają.

DOSTĘP PREMIUM