Wybory prezydenckie. Do kiedy wniosek o dopisanie do spisu wyborców?

Do kiedy trzeba złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców, by móc głosować poza miejscem zamieszkania? To bardzo ważne pytanie w kontekście wyborów prezydenckich, które odbędą się 28 czerwca, a więc już w wakacje.
Zobacz wideo

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca na podstawie specjalnej ustawy, która przewiduje, jak wyglądać ma głosowanie w czasie wciąż trwającego w Polsce stanu epidemii. W związku ze skróconym kalendarzem wyborczym wiele terminów, które zazwyczaj są rozciągnięte, tym razem jest bardzo krótkich. Dlatego warto wiedzieć nie tylko, do kiedy trzeba zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego, ale też ile czasu mamy na dopisanie się do spisu wyborców.

Do kiedy można dopisać się do spisu wyborców?

Dopisać się do spisu wyborców w danej gminie możemy się do 23 czerwca. I jest to termin nieprzekraczalny. Jak dopisać się do spisu wyborców? Można to zrobić np. za pośrednictwem platformy ePUAP, która jest obsługiwana także za pomocą aplikacji bankowych. Możemy to zrobić także osobiście - w urzędzie gminy, w której nie mieszkamy, ale w której będziemy 28 czerwca, w czasie wyborów prezydenckich. Co ważne, dopisanie się do spisu wyborców dotyczy dwóch tur. Jeśli więc mieszkamy we Wrocławiu, a dopiszemy się do spisu wyborców w Kołobrzegu, to właśnie w tym nadmorskim kurorcie będziemy mogli głosować i w pierwszej, i w ewentualnej drugiej turze wyborów prezydenckich.  

Dopisanie się do spisu wyborców jest więc najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy na co dzień nie mieszkają w miejscu, w którym są zameldowani. I są pewni, że i 28 czerwca, i również 12 lipca nie będą się przemieszczać. 

TOK FM PREMIUM