Wybory prezydenckie 2020. Przez pełnomocnika, korespondencyjnie, w lokalu. Jak mogą głosować osoby niepełnosprawne?

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się już 28 czerwca. W jaki sposób głosować mogą osoby niepełnosprawne? Na czym polega głosowanie przez pełnomocnika? Czy można zagłosować, będąc w szpitalu?
Zobacz wideo

Pierwsza tura wyborów prezydenckich 2020 odbędzie się 28 czerwca.Po dwóch tygodniach - jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż 50 proc. głosów - odbędzie się druga tura. W jaki sposób głos będą mogły oddać osoby niepełnosprawne?

Wybory prezydenckie. Jak może zagłosować osoba niepełnosprawna?

Osoby niepełnosprawne, które nie mogą dotrzeć do lokalu wyborczego, mogą głosować przez pełnomocnika lub zagłosować w trybie korespondencyjnym

Aby zagłosować przez pełnomocnika, do 19 czerwca trzeba złożyć odpowiedni wniosek. - Głosować przez pełnomocnika mogą osoby, które ukończyły 60 lat, jak również wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Należy złożyć odpowiedni wniosek, który jest dostępny w siedzibie urzędu miasta, w wydziale spraw administracyjnych, jak również do pobrania ze strony internetowej urzędu. Oznacza to, że za wyborcę, który udziela pełnomocnictwa, głosuje inna wskazana osoba, która przyjmuje takie pełnomocnictwo - wyjaśniał w rozmowie z reporterem TOK FM pełnomocnik prezydenta Lublina ds. wyborów Łukasz Mazur.

Osoby niepełnosprawne mogą także głosować w sposób korespondencyjny, co nie oznacza, że drzwi do lokali wyborczych są dla nich zamknięte. - Przewidujemy również, że zapewniony będzie transport dla osób niepełnosprawnych tak, aby osoby, które chcą dostać się do lokalu wyborczego, a mają problemy z poruszaniem, mogły zostać przywiezione do konkretnego lokalu wyborczego, w którym oddają głos - podkreślał Mazur. 

Głosowanie w szpitalu. Czy jest możliwe?

Tak jak wcześniej, również i tym roku odrębne, zamknięte obwody wyborcze tworzone są w szpitalach.  Głosy będą mogli w nich oddać pacjenci. 

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

TOK FM PREMIUM