Wybory prezydenckie. Jak głosować poza miejscem zamieszkania? Do kiedy można odebrać zaświadczenie?

Wyjazd w czasie wyborów prezydenckich wcale nie oznacza, że nie będziemy mogli wziąć w nich udziału. Wystarczy zawczasu postarać się w urzędzie o specjalne zaświadczenie, które pozwoli nam głosować w dowolnym lokalu wyborczym w Polsce. Do kiedy mamy na to czas?
Zobacz wideo

Zaświadczenie, a właściwie dwa zaświadczenia (bo wybory mogą mieć dwie tury - na każdą z nich dostajemy odrębne zaświadczenie) o prawie do głosowania można pobrać w miejscu, w którym powinniśmy głosować zgodnie z adresem zameldowania - a więc we właściwym urzędzie miasta czy gminy, np. przed wyjazdem na wczasy. Możemy to zrobić najpóźniej do piątku 26 czerwca. 

Z takim zaświadczeniem możemy zagłosować w każdym lokalu wyborczym na terenie kraju - zostaniemy wówczas dopisani do listy wyborców, a komisja zabierze nam zaświadczenie wystawione na tę konkretną turę wyborów. 

Co ważne, zaświadczenie o prawie do głosowania to dokumenty ścisłego zarachowania, dlatego nie można liczyć na wydanie duplikatu - raz uzyskanego zaświadczenia trzeba strzec jak oka w głowie. Jeśli je zgubimy, nie będziemy mogli zagłosować.

Inna ważna kwestia to fakt, że pobranie zaświadczenia powoduje wykreślenie nas ze spisu wyborców w miejscu, w którym jesteśmy zameldowani. Gdybyśmy więc zmienili zdanie i chcieli głosować w naszym lokalu wyborczym, zaświadczenie musimy mieć ze sobą. 

Posłuchaj w aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM