Walka na plakaty za plecami Andrzeja Dudy. "Jesteśmy ludźmi, nie ideologią" [WIDEO]

Na wiec Andrzeja Dudy w Lublinie przybyła grupa osób, które chciały zaprotestować przeciwko retoryce, której używają politycy PiS, mówiąc o środowiskach LGBT. Protestujący próbowali pokazywać za plecami Dudy tęczowe plakaty. Jego zwolennicy jednak im to udaremniali.
Zobacz wideo

Podczas przemówienia Andrzeja Dudy w Lublinie za plecami prezydenta stali jego sympatycy z plakatami "Duda 2020". Oprócz nich na wiecu pojawiły się jednak osoby, których oburzyły niedawne wypowiedzi Dudy i innych członków PiS na temat LGBT. Niektórzy trzymali plakaty, na których na tęczowym tle napisano m.in. "Jestem człowiekiem".

W pewnym momencie ktoś podniósł wysoko transparent z napisem "Jesteśmy ludźmi, nie ideologią". Jeden z sympatyków Dudy szybko się jednak zorientował i swoim plakatem próbował przykryć tęczowy baner. Walka na plakaty za plecami Dudy została zarejestrowana m.in. przez kamerę TVN 24.

Kampania prezydencka i retoryka LGBT

W czwartek Joachim Brudziński, szef sztabu ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy, napisał na Twitterze, że "Polska bez LGBT jest najpiękniejsza". Później precyzował, że chodziło mu o "ideologię LGBT". Dzień później Jacek Żalek, poseł klubu PiS, stwierdził na antenie TVN24, że "LGBT to nie są ludzie, to ideologia", za co został wyrzucony z programu przez prowadzącą Katarzynę Kolendę-Zaleską. 

Do jego słów w weekend odniósł się odwiedzający Opolszczyznę prezydent. Andrzej Duda powiedział m.in.: "Próbuje się nam proszę państwa wmówić, że to ludzie, a to jest po prostu ideologia", a jego słowa zostały przytoczone przez światowe media, w tym "New York Timesa" czy "The Guardian". 

Poseł PiS i były wojewoda lubelski Przemysław Czarnek stwierdził z kolei w telewizji publicznej, mówiąc o osobach LGBT: "Skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka, czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym". Adam Bielan w TOK FM oświadczył, że poseł Czarnek nie zostanie w związku z tą wypowiedzią usunięty ze sztabu wyborczego Andrzeja Dudy.

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

TOK FM PREMIUM