Wybory prezydenckie 2020. Jak oddać głos, kiedy jesteśmy na kwarantannie?

W ostatnią niedzielę czerwca odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Ze względu na zagrożenie koronawirusem, rząd zdecydował się na wprowadzenie możliwości głosowania korespondencyjnego. To rozwiązanie rekomenduje się też osobom w kwarantannie.
Zobacz wideo

Wystarczy taki zamiar zgłosić do urzędu gminy - ważne, by była to gmina, w której nasze nazwisko widnieje w spisie wyborców. Chęć głosowania korespondencyjnego można zgłosić ustnie, pisemnie (np. wysyłając je pocztą, ale uwaga - decyduje data dostarczenia pisma do urzędu, a nie data stempla pocztowego) albo za pośrednictwem platformy ePUAP. Co ważne, nie można tego zrobić telefonicznie.  Osoby w kwarantannie mają więcej czasu na wyrażenie takiej chęci, mogą to zrobić do 23 czerwca. Chyba, że trafią do izolacji po tym dniu, wtedy termin wydłuża się do 26 czerwca. Takie osoby powinny otrzymać pakiety wyborcze najpóźniej dwa dni przed wyborami.

Jak głosować na kwarantannie? Specjalna procedura

Jeżeli kwarantanna danej osoby kończy się przed wyborami, to wypełniony pakiet wyborczy można oddać w urzędzie gminy lub wrzucić do skrzynki ustawionej przez Pocztę Polską. Co z tymi, których kwarantanna będzie nadal trwać 28 czerwca? Tutaj wprowadzono specjalną procedurę. Wyznaczony pracownik urzędu lub poczty pojawi się z pakietem wyborczym pod drzwiami takiej osoby i zostawi pakiet, po czym zapuka lub zadzwoni dzwonkiem i się oddali. Poczeka trzy minuty, czy pakiet zostanie odebrany. Jeśli tak się stanie, osoba w kwarantannie będzie miała 10 minut na oddanie tajnego i ważnego głosu. Wypełniony pakiet będzie można wrzucić do mobilnej skrzynki wyborczej, w którą wyposażeni będą pracownicy poczty lub urzędnicy.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

TOK FM PREMIUM