Na Śląsku tylko głosowanie korespondencyjne? Ministerstwo Zdrowia w tym tygodniu ma wydać rekomendację

Minister zdrowia najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu wyda rekomendacje, gdzie - z powodu pandemii koronawirusawybory prezydenckie powinny odbyć się wyłącznie w formie korespondencyjnej. Według rzecznika tego resortu Wojciecha Andrusiewicza, kluczowe tutaj będą dane ze Śląska.
Zobacz wideo

- Poczekajmy do połowy tygodnia, kiedy będziemy widzieli spadki na Śląsku. Zapewne wówczas nie będzie trzeba podejmować żadnej rekomendacji, co do obligatoryjnego głosowania korespondencyjnego w którymkolwiek z powiatów - uspokajał Andrusiewicz.

Rekomendacja ministra zdrowia w sprawie korespondencyjnego głosowania w konkretnej gminie z powodu sytuacji epidemicznej nie jest wiążąca dla Państwowej Komisji Wyborczej. I to do niej będzie należeć w tej sprawie ostateczna decyzja.

Największe ognisko koronawirusa w Polsce

Według opublikowanych w poniedziałek danych sanepidu, w woj. śląskim potwierdzono dotąd 11 tys. 30 przypadków koronawirusa - rano poinformowano o 188 nowych zachorowaniach w regionie, nie tylko wśród górników. 

W regionie z powodu Covid-19 zmarło dotąd 268 osób - w ostatnim czasie poinformowano o śmierci 70-letniego mężczyzny z powiatu wodzisławskiego, a także - w szpitalu w Tychach - 83-letniego mieszkańca tego miasta i 66-latka z okolic Zawiercia. Łącznie w szpitalach woj. śląskiego jest obecnie leczonych 321 osób z koronawirusem.

Laboratoria w regionie zbadały dotąd pod kątem SARS-CoV-2 ponad 117,6 tys. próbek, a kolejne przeszło 87,1 tys. testów wykonano w ramach badań przesiewowych.

Śląskie jest województwem o największej w Polsce liczbie potwierdzonych zakażeń. Od początku epidemii w całym kraju 29.788 osób zostało zarażonych SARS-CoV-2 - ponad 37 proc. z nich to mieszkańcy woj. śląskiego. W całej Polsce z powodu Covid-19 zmarło dotąd 1256 osób.

Górnicy zdrowieją

Wyzdrowiała już jedna trzecia spośród ponad 5,7 tys. zakażonych koronawirusem pracowników śląskich kopalń - wynika z danych trzech spółek węglowych. Za ozdrowieńców uznano dotąd ponad 1,9 tys. górników. Duża część z nich mogła już wrócić do pracy.

Największy udział osób, które wyzdrowiały z Covid-19, w stosunku do ogółu zakażonych jest obecnie w bytomskiej kopalni Bobrek, należącej do spółki Węglokoks Kraj. W poniedziałek rano zdrowych było już 480 pracowników tego zakładu, wobec 590 wszystkich zakażonych. Oznacza to, że ponad 80 proc. zarażonych pracowników pozbyło się koronawirusa.

Dużą grupę 1002 ozdrowieńców potwierdzono także w największej węglowej spółce - Polskiej Grupie Górniczej, w której od początku epidemii zakażenie zdiagnozowano łącznie u 1813 górników. Pierwszy przypadek koronawirusa w PGG potwierdzono na początku kwietnia w kopalni Marcel w Radlinie. Kilka dni wcześniej zakażone okazały się być dwie pielęgniarki z punktu pierwszej pomocy przy kopalni Rydułtowy. Obecnie ponad 55 proc. wszystkich zakażonych w PGG to ozdrowieńcy, stopniowo powracający do pracy.

Najmniej ozdrowieńców w stosunku do ogółu zakażonych jest w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW), gdzie zakażeń koronawirusem jest najwięcej w górnictwie. Obecnie - jak wynika z danych firmy - na 3341 pracowników spółki, ozdrowieńców jest w sumie 459, czyli ok. 13,7 proc. To głównie pracownicy kopalni Pniówek (448 osób), gdzie pierwsze zakażenia potwierdzono 26 kwietnia. Łącznie zakaziło się tam 1589 górników - to rekord w górnictwie. W kopalni Zofiówka jest obecnie 9 ozdrowieńców na 1177 zakażeń, a w kopalni Jastrzębie Bzie - dwóch na 260 zakażonych.

Górnicy to ponad połowa z przeszło 11 tys. wszystkich osób zarażonych w woj. śląskim i niespełna 19,3 proc. z prawie 29,8 tys. zakażonych w całej Polsce. 3012 osób w regionie wyzdrowiało - prawie dwie trzecie z nich to górnicy. W województwie z powodu Covid-19 zmarło dotąd 268 osób. Laboratoria w regionie zbadały dotąd pod kątem SARS-CoV-2 ponad 117,6 tys. próbek, a kolejne przeszło 87,1 tys. testów wykonano w ramach badań przesiewowych. Śląskie jest województwem o największej w Polsce liczbie potwierdzonych zakażeń.

TOK FM PREMIUM