Wybory prezydenckie 2020. Debata prezydencka w TVP. O której godzinie? Kto weźmie udział?

W środę wieczorem odbędzie się debata wyborcza w TVP z udziałem kandydatów na prezydenta. Zgodnie z informacjami ze sztabów, weźmie w niej udział 11 kandydatów, w tym m.in. Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski, Robert Biedroń, Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Bosak.
Zobacz wideo

Kiedy debata prezydencka 2020? 

Z informacji przekazanych PAP przez sztaby wyborcze wynika, że debata rozpocznie się o godz. 21, będzie podzielona na pięć bloków tematycznych, w których kandydaci będą mieli po minucie na odpowiedź na pytanie. Przewidziana jest również - według informacji sztabowców - jedna minuta na swobodną wypowiedź. Transmisję debaty przeprowadzi TVP1 i TVP Info. 

Debata prezydencka. Kto weźmie udział?

Przedstawiciele sztabu wyborczego Andrzeja Dudy potwierdzili PAP, że ubiegający się o reelekcję prezydent weźmie udział w debacie. Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha pytany w TVP Info we wtorek, jaki pomysł na debatę ma Andrzej Duda, odparł, że prezydent przedstawia swój program obecnie na spotkaniach z mieszkańcami. Wśród propozycji prezydenta wymienił m.in. inwestycje infrastrukturalne i wsparcie dla samorządów. Mucha zapowiedział także dalsze przedstawianie szczegółów "planu Dudy".

Udział w debacie Rafała Trzaskowskiego potwierdzili w rozmowie z PAP jego sztabowcy. Sam kandydat odniósł się do niej również w swoim wtorkowym wpisie na Twitterze. - Już jutro debata prezydencka w TVP. Trudno zakładać, że wybieramy się tam na równe starcie kandydatów w wyborach prezydenckich. Ale to być może niepowtarzalna okazja, by mieć 6 minut możliwości wypowiedzi w TVP na żywo. Obiecuję, że wykorzystam każdą sekundę. Bądźcie ze mną! - napisał Trzaskowski. Szef PO Borys Budka przypomniał rano w TOK FM, że debata ma swoje specyficzne zasady, przez co może nie być obiektywna. - To nie będzie równa walka, bo regulamin daje Andrzejowi Dudzie bardzo silnego sprzymierzeńca w postaci prowadzącego (jak donosiły media, dziennikarz TVP będzie mógł przerywać kandydatom, gdy uzna, że mówią nie na temat - red.) - przyznawał Budka. 

Szef sztabu wyborczego Roberta Biedronia Tomasz Trela również potwierdził udział kandydata Lewicy w debacie. Trela przekazał, że debata ma się rozpocząć o godz. 21 i potrwa półtorej godziny. Podobnie pełnomocnik wyborczy Szymona Hołowni Michał Kobosko przekazał PAP, że niezależny kandydat na prezydenta weźmie udział w debacie w TVP.

Kandydat Koalicji Polskiej PSL-Kukiz 15 Władysław Kosiniak-Kamysz potwierdzając udział w debacie, powiedział PAP, że jest "jedynym kandydatem", który się stawia na każdej debacie, także wtedy, gdy żaden inny kandydat się nie pojawia. Dlatego, pomimo obaw o - jak powiedział - "rzetelność" debaty prowadzonej przez telewizję publiczną, weźmie w niej udział. - Idę z nadzieją, że na debacie nie będzie tematów zastępczych, tylko takie, które dotyczą Polaków: jak zdrowie, sytuacja gospodarcza, miejsca pracy, ochrona środowiska, a nie tematy, które generują partie polityczne, po to, żeby dzielić społeczeństwo - powiedział prezes PSL.

Obecność kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka potwierdziła PAP rzeczniczka jego sztabu Anna Bryłka. Dodała, że według reguł, które zostały jej przedstawione, schemat będzie taki jak w przypadku debaty, która miała miejsce w maju - przed zarządzonymi na 10 maja wyborami, które ostatecznie się nie odbyły. - Nie można tego nazwać debatą, to będzie pięć ogólnych pytań, związanych z kompetencjami prezydenta - powiedziała Bryłka.

Debata prezydencka 2020. O czym będzie?

Wśród tematów wymieniła: politykę zagraniczną i obronność. Według niej na zakończenie debaty kandydaci będą mieli możliwość udzielić swobodnej wypowiedzi. Kandydatów na być 11, dlatego debata - jak przekazała - ma być o 10 minut dłuższa od majowej - będzie trwała 80 minut. Według informacji przekazanych PAP przez sztaby wyborcze części kandydatów nie odbędzie się natomiast zaplanowana pierwotnie na 19 czerwca debata w stacji TVN.

W sobotę PKW poinformowała, że w wyborach prezydenckich, które odbędą się 28 czerwca, wystartuje 11 kandydatów: Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek. Kampania wyborcza zakończy się 26 czerwca o godz. 24.00. Głosowanie będzie odbywać się 28 czerwca w godzinach od 7.00 do 21.00. Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze wyborów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wówczas - 12 lipca - odbędzie się druga tura wyborów.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie:

DOSTĘP PREMIUM