Wybory prezydenckie 2020. Ile osób zagłosuje korespondencyjnie? Do kiedy trzeba odesłać pakiet wyborczy?

Do wczoraj można było zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. Wnioski składano za pośrednictwem poczty, platformy e-PUAP lub osobiście w urzędzie gminy. Ile osób zgłosiło chęć takiego głosowanie? Kiedy otrzymają pakiety i do kiedy muszą je odesłać?
Zobacz wideo

Ponad 54,5 tys. osób zgłosiło do wtorku przez internet chęć głosowania korespondencyjnego - podało w środę Ministerstwo Cyfryzacji. Od środy taką możliwość mają już tylko osoby przebywające na kwarantannie.  Choć pełne dane znane będą dopiero, kiedy do urzędów wpłyną wszystkie wnioski wysłane pocztą - także te nadane 16 czerwca, reporter TOK FM sprawdził, ile osób zgłosiło chęć głosowania korespondencyjnego na Śląsku. W Katowicach, największym mieście regionu, wnioski złożyło ponad 1,5 tys. Gliwice informują z kolei o 500 wnioskach, a Siemianowice Śląskie o 270. W Sosnowcu swoje wnioski osobiście złożyło ponad pół tysiąca osób. 

Jak mówi jednak Rafał Łysy rzecznik tamtejszego magistratu, nie jest to jeszcze ostateczna liczba wszystkich zgłoszeń. - Jeśli ktoś złożył wniosek przy pomocy Poczty Polskiej i ma datę stempla pocztowego 16 czerwca, a jeszcze ta korespondencja do nas nie dotarła, to będzie również jego wniosek rozpatrzony pozytywnie, jeśli będzie poprawnie wypełniony - zapewnia. 

Głosowanie korespondencyjne. Do kiedy otrzymam pakiet wyborczy?

Każdy z wyborców, który zdecydował się na głosowanie korespondencyjne do 23 czerwca otrzyma pakiet wyborczy. Urząd gminy prześle pakiet wyborczy za pośrednictwem Poczty Polskiej. W przypadku braku skrzynki pocztowej albo w przypadku, gdy skrzynka pocztowa uniemożliwia doręczenie pakietu wyborczego, zespół wystawi zawiadomienie o możliwości odbioru pakietu wyborczego we właściwej dla danego adresu placówce pocztowej. Zawiadomienie pozostawione zostanie w drzwiach mieszkania wyborcy. Będzie ono zawierało informację o adresie właściwej placówki pocztowej oraz informację, od kiedy i w jakich godzinach można odebrać pakiet wyborczy. Wyborca może odebrać pakiet wyborczy w terminie nie dłuższym niż 1 dzień od dnia pozostawienia zawiadomienia.

Pakiet wyborczy może być również doręczony do wyborcy przez upoważnionego pracownika urzędu gminy.

Sprawdź, co będzie zawierać pakiet wyborczy >>>

Głosowanie korespondencyjne. Do kiedy należy odesłać pakiet wyborczy?

Zaklejony pakiet wyborczy możemy dostarczyć komisji wyborczej na trzy sposoby. - Możemy do piątku 26 czerwca oddać taki pakiet korespondencyjny do urzędu, dostajemy wtedy poświadczenie, że złożyliśmy swój pakiet korespondencyjny. Możemy też taki pakiet oddać do specjalnych skrzynek wystawionych przez Pocztę Polską. A także możemy w dniu wyborów odnieść taki pakiet do komisji wyborczej i przekazać go komisji - tłumaczy pełnomocnik prezydenta Szczecina ds. wyborów Rafał Miszczuk.

Naszą kopertę zwrotną do komisji może dostarczyć też inna osoba w obwodzie głosowania, w którym osoba głosująca jest wpisana do spisu wyborców. Co istotne, po zgłoszeniu chęci głosowania korespondencyjnego w spisie wyborców znajduje się odpowiednia adnotacja i nie możemy już pójść zagłosować w dniu wyborów.  Zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego przed pierwszą turą, obowiązuje także na okoliczność ewentualnej drugiej tury. 

DOSTĘP PREMIUM