Cimoszewicz o "głupiej strategii" PiS z nagonką na LGBT. "Budzi straszne skojarzenia"

- Hitlerowcy, zanim zaczęli wykańczać Żydów, wykańczali homoseksualistów. Świat się bardzo zmienił i coś takiego teraz brzmi po prostu szokująco - tak Włodzimierz Cimoszewicz komentował wyborcze ataki na LGBT, ze strony Andrzeja Dudy i polityków Zjednoczonej Prawicy.
Zobacz wideo

Jeszcze tydzień temu Andrzej Duda mówił na wiecach wyborczych na temat LGBT: to nie są ludzie, to ideologia. A teraz rządzący powoli wycofują się z retoryki atakującej środowiska LGBT. Prezydent nawet spotkał się w środę z aktywistą LGBT, ale panowie nie doszli do porozumienia.

Zdaniem Włodzimierza Cimoszewicza, politycy PiS wykorzystują w taki sposób znaną jeszcze ze starożytnego Rzymu zasadę "dziel i rządź". – Kaczyński eksploatuje to cynicznie w toku całej swoje działalności. A od 2010 roku i całej tej – przepraszam za określenie – hecy z rzekomym zamachem w Smoleńsku, robi to niezwykle intensywnie i skutecznie – mówił były premier.

Jego zdaniem w Polsce istnieje bardzo głęboki podział społeczny, który jest emocjonalny, a nawet pełen nienawiści. – Jarosław Kaczyński przy okazji każdych wyborów posługuje się nowymi pomysłami na podział Polaków. Stara się postawić swoich przeciwników  w niewygodnym położeniu. Zmusić ich do mało popularnych deklaracji. Tak było na przykład ze sprawą imigrantów w 2015 roku – wyjaśniał w rozmowie z Karoliną Lewicką.

Jak dodał, nagonka na LGBT w wykonaniu polityków PiS jest "podła moralnie". – A do tego budzi straszne wprost skojarzenia. Hitlerowcy, zanim zaczęli wykańczać Żydów, wykańczali homoseksualistów. Świat się bardzo zmienił i coś takiego teraz brzmi po prostu szokująco – ocenił Cimoszewicz. Jego zdaniem, taka strategia wyborcza jest "głupia". – Zaangażowała się w to głowa państwa jakby zapomniała, że w Europie jest kilku premierów, którzy jawni przyznają się do bycia gejami. Takie osoby odgrywają dużą rolę w polityce czy kulturze. To szalenie krótkowzroczne działanie – podsumował europoseł.  

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM