Maskotka bronią na Trzaskowskiego. Ma przypominać, "że kandydat KO w 2016 r. był przeciwny obniżeniu wieku emerytalnego"

PiS przygotowało specjalną maskotę, by przypominać wyborcom stanowisko Rafała Trzaskowskiego ws. wieku emerytalnego. Była minister rodziny Elżbieta Rafalska i rzecznik sztabu Andrzeja Dudy Adam Bielan zaprezentowali ją na specjalnej konferencji prasowej.
Zobacz wideo

Wiek emerytalny to teraz najmocniej akcentowany przez PiS temat w kampanii wyborczej. By osłabić najgroźniejszego rywala Andrzeja Dudy - Rafała Trzaskowskiego - przygotowano nawet specjalną maskotkę - w kształcie liczby 67.

Adam Bielan przypomniał, że w piątek Trzaskowski najpierw wypierał się, że cztery lata temu był w ogóle posłem, potem zmienił zdanie, ale nie przypomniał sobie takiego głosowania, a w końcu zmienił zdanie po raz trzeci i przyznał, że pamięta, że głosował przeciwko obniżeniu wieku emerytalnego, ale teraz zmienił zdanie w tej sprawie. Rzecznik sztabu Dudy ocenił, że Trzaskowski ma "ewidentnie problemy z pamięcią", a Elżbieta Rafalska, że kandydat KO jest niewiarygodny i "konfabulował", zapewniając, że nie podpisze ustawy podwyższającej wiek emerytalny.

Jak zapowiedział Adam Bielan, że maskotka będzie towarzyszyła Trzaskowskiemu na jego spotkaniach z wyborcami. - Po to, żeby Trzaskowski już nigdy nie zapomniał, jak głosował w tej bardzo ważnej sprawie, na każdym wiecu, na którym będzie występował, będzie gościć nasz bohater -  wyjaśnił. Przypomniał, że w jednym z wywiadów Trzaskowski uznał podwyższenie wieku emerytalnego za "modernizację Polski", a po prezentacji wypowiedzi Trzaskowskiego z 2015 i 2016 r. relacjonował, że obecny kandydat KO "uważał, że nie można obniżyć wieku emerytalnego".

- Apelował do nas, do świeżo rządzącej Zjednoczonej Prawicy, o odejście od naszej obietnicy wyborczej, apelował publicznie, żebyśmy złamali słowo dane Polakom, gdy zapowiadaliśmy to w kampanii w 2015 r." - przypomniał Bielan. Polityk pokazał też wyniki głosowania sejmowego z 2016 w sprawie obniżenia wieku emerytalnego i oświadczył: "będziemy cały czas przypominać Rafałowi Trzaskowskiemu to głosowanie, żeby pamiętał, jak haniebnie zachował się w momencie, kiedy ta ustawa trafiła do parlamentu".

Odnosząc się do fragmentu wiecu w Bydgoszczy, podczas którego Trzaskowski zapewniał, że nie podpisze ustawy, która by podwyższała wiek emerytalny, Bielan pytał: "Czy można wierzyć politykowi Platformy Obywatelskiej, politykowi formacji, która przez wiele lat kłamała przed wyborami w 2011 r., że nie podwyższy wieku emerytalnego, a potem, po wyborach, gdy miała pełną władzę, gdy miała swojego prezydenta i swoją większość w Sejmie i Senacie natychmiast to zrobiła?".

Była minister rodziny, pracy i polityki społecznej (w rządzie Beaty Szydło) podkreśliła, że "obóz polityczny Rafała Trzaskowskiego wprowadził najbardziej antyspołeczną ustawę w Polsce, która podwyższyła wiek emerytalny kobietom i mężczyznom do 67. roku życia". - To Andrzej Duda przygotował projekt ustawy, który obniżył wiek emerytalny, przywrócił elementarną sprawiedliwość. Ta ustawa niosła za sobą krzywdę ludzką, adresowaną do tych, którzy mieli za sobą długi okres pracy zawodowej, którzy byli tuż przed podjęciem decyzji o przejściu na emeryturę. To dotyczyło ludzi często schorowanych, którzy nie mogli kontynuować pracy. Ale przede wszystkim wtedy oszukano wszystkich Polaków - przekonywała Rafalska, która zasiada teraz w Parlamencie Europejskim.

Była szefowa MRPiPS zaznaczyła, że kwestie emerytalne są bardzo ważne i wrażliwe dla wszystkich Polaków i dla systemu państwowego, a więc powinny być bardzo stabilne i przewidywalne, tymczasem Trzaskowski jak przekonywała "to kandydat, który w kwestii wieku emerytalnego jest absolutnie dla mnie niewiarygodny". - Na pewno w tej sprawie i w wielu innych nie jest godny zaufania -  dodała.

Rzecznik sztabu prezydenta Dudy zaapelował do Trzaskowskiego: "Rafał nie kłam w sprawie wieku emerytalnego. Jeśli masz kłopoty z pamięcią, to ta maskotka będzie ci na wszystkich wiecach przypominać, jak głosowałeś w 2016 r.".

TOK FM PREMIUM