Wybory prezydenckie 2020. Na głosowanie tylko w maseczce

Ministerstwo Zdrowia ostrzega, że osoby, które nie dostosują się do obowiązującego reżimu sanitarnego, mogą zostać wyproszone z lokalu wyborczego. Oddać głos będą mogli jedynie ci wyborcy, którzy będą mieli zasłonięte usta i nos.
Zobacz wideo

Rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, przypomniał we wtorek (23 czerwca), że nadal obowiązują przepisy nakazujące zakrywanie ust i nosa w budynkach użyteczności publicznej, sklepach czy komunikacji miejskiej.

Wybory prezydenckie. Czy podczas głosowania trzeba mieć maseczkę?

Adrusiewicz zapewnił, że nakaz zakrywania ust i nosa nie został zniesiony i od tego, czy będzie on przestrzegany, zależy to, jak poradzimy sobie z koronawirusem w najbliższych miesiącach. 

Trzeba zatem pamiętać, że tak samo, jak m.in. w sklepach, także w lokalach wyborczych obowiązuje nas noszenie maseczek. Co, jeśli ktoś nie zastosuje się do wytycznych?

- Jeżeli ktoś przyszedłby do lokalu wyborczego bez maseczki, to zgodnie z rozporządzeniem i w trosce o bezpieczeństwo pozostałych osób, komisja może uznać, że taki obywatel powinien wrócić do domu, wziąć maseczkę i dopiero oddać głos - przestrzega rzecznik resortu zdrowia. 

Obowiązek noszenia maseczek

Wojciech Andrusiewicz ocenił, że w podobny sposób może zachować się także obsługa sklepów, jeśli klient nie będzie miał zakrytego nosa i ust. - Proponujemy nieobsługiwanie tego klienta, chociażby z troski o pozostałych klientów, którzy znajdują się w tym momencie sklepie -  wyjaśnił. Dodał, że jeżeli klient nie zareaguje na prośbę, to "zawsze można wezwać odpowiednie służby, w tym policję".

Zdaniem rzecznika, jeśli będziemy lekceważyć obowiązek noszenia maseczek,  przekonamy się o tym, jak "drastyczne konsekwencje może to wkrótce przynieść. - Może okazać się, że do pewnych obostrzeń będziemy musieli powrócić - ostrzegł.

Należy pamiętać, że nakaz zasłaniania ust i nosa obowiązuje wszędzie, gdzie niemożliwe jest zachowanie co najmniej dwumuterowego dystansu między osobami.

Posłuchaj podcastu: 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM