Trzaskowski pyta Dudę, po co leci do USA. Czy są są plany przenoszenia do Polski broni jądrowej?

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski wystosował list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym pyta o cel jego środowej wizyty w USA. Według polityka, opinia publiczna powinna wiedzieć, czy są m.in. plany przenoszenia do Polski broni jądrowej lub budowy reaktora atomowego.
Zobacz wideo

Trzaskowski podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej w Lublinie, że bezpieczeństwo i kwestie sojusznicze są najważniejsze, ponieważ dotykają polskiej racji stanu. - Słyszymy, że pan prezydent Duda udaje się w podróż do Waszyngtonu, tylko niestety nie wiemy w jakim celu. Ani parlament, ani społeczeństwo nie zostało o tym poinformowane. I dlatego prosiłbym pana prezydenta o poinformowanie opinii publicznej w jakim celu do Waszyngtonu się udaje - dodał kandydat KO na prezydenta.

Poinformował o wystosowaniu listu do prezydenta Dudy w tej sprawie. Zapewnił, że w kwestii stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce panuje zgoda.

- Natomiast dochodzą do nas przeróżnego rodzaju sygnały o tym, że Amerykanie chcą przenosić swoją broń nuklearną, dochodzą do nas sygnały, że być może toczą się rozmowy również o kwestii budowy elektrowni atomowej w Polsce. I dlatego apeluję do pana prezydenta, aby te sprawy jednoznacznie wyjaśnił i jasno poinformował opinię publiczną, że nie chodzi o przenoszenie sił nuklearnych, żeby wyjaśnił, czy te rozmowy będą rzeczywiście dotyczyły budowy reaktora atomowego - oświadczył Trzaskowski.

Szef MSZ Jacek Czaputowicz zaprzeczył we wtorkowym wywiadzie dla PAP, jakoby środowe rozmowy prezydentów Dudy i Trumpa w Waszyngtonie miały dotyczyć ewentualnego przenoszenia amerykańskiego arsenału nuklearnego; podkreślił, że na agendzie znajdzie się współpraca w obszarze energetyki jądrowej, w tym inwestycje z udziałem spółek z Polski i USA. Czaputowicz zaznaczył również, że obecne rozmowy z partnerami amerykańskimi powinny stworzyć pole dla dodatkowego zaangażowania wojskowego USA w Polsce.

TOK FM PREMIUM