Wybory prezydenckie 2020. Gdzie głosować? Gdzie sprawdzić lokal wyborczy? Obwodowe komisje wyborcze

Wybory prezydenckie 2020 będą szczególne z kilku względów. Przede wszystkim z powodu pandemii COVID-19, która wielu Polaków zmusiła do zmiany stylu życia, w tym także podejścia do głosowania. Ważne są także nastroje społeczne, a te wydają się rozgrzane do czerwoności i to bez względu na popieraną opcję polityczną. Gdzie głosować? Gdzie sprawdzić lokal wyborczy? Obwodowe komisje wyborcze.
Zobacz wideo

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Kiedy odbędą się wybory prezydenckie?
  • Gdzie można głosować?
  • Gdzie sprawdzić lokal wyborczy?

Wybory prezydenckie 2020. Kiedy głosowanie? 

W tym roku do walki o prezydenturę stają: Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, walczący o reelekcję Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek.

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie? Polacy oddadzą swoje głosy już w niedzielę 28 czerwca, będą mogli zrobić to na miejscu w lokalu wyborczym. Tego dnia komisje wyborcze otrzymają również koperty zwrotne z głosami osób, które wybrały kandydata korespondencyjnie. Jeśli I tura nie pozwoli na wyłonienie prezydenta, w II turze będzie trzeba dokonać wyboru pomiędzy dwoma kandydatami z najwyższym wynikiem.

Wybory 2020. Gdzie głosować? Gdzie sprawdzić lokal wyborczy?

W niedzielę 28 czerwca odbędą się wybory prezydenckie 2020. Tego dnia lokale wyborcze będą otwarte od 7:00 do 21:00. Gdzie głosować? Każdy z takich lokali jest stosownie oznaczony, najczęściej są to szkoły, biblioteki miejskie, domy kultury czy urzędy. Jeżeli głosowaliśmy już w wyborach w danym mieście i lokalu, warto się upewnić, że tym razem również oddamy głos w tym samym miejscu.

Gdzie sprawdzić lokal wyborczy? Jeśli natomiast jest to nasz pierwszy raz lub dopisaliśmy się do spisu wyborców w nowym miejscu, możemy skorzystać z przeznaczonej do tego wyszukiwarki. Znajduje się ona na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. W zakładce wybory prezydenckie 2020 przygotowano "Wyszukiwarkę Obwodów" wzbogaconą o mapę oraz tabelę z najważniejszymi danymi. Wystarczy wpisać nazwę miejscowości i/lub ulicy, a następnie wyświetli się dokładny adres lokalu wyborczego. Przykładowo "Warszawa, ul. Aleja Bzów" należy do obwodu numer 693, a jej lokal wyborczy to "Szkoła Podstawowa Nr 381, ul. M. Drzymały 1, 02-495 Warszawa".

Liczba obwodów w danym województwie:
dolnośląskie 1 952
kujawsko-pomorskie 1 657
lubelskie 1 901
lubuskie 719
łódzkie 1 738
małopolskie 2 415
mazowieckie 3 806
opolskie 881
podkarpackie 1 814
podlaskie 961
pomorskie 1 395
śląskie 2 755
świętokrzyskie 988
warmińsko-mazurskie 1 116
wielkopolskie 2 195
zachodniopomorskie 1 122

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM