Wybory prezydenckie 2020. Głos ważny i nieważny, znak X, dopiski. Jak głosować?

Wybory prezydenckie 2020 coraz bliżej. Polacy udadzą się do urn już w niedzielę 28 czerwca. Tam będą na nich czekać członkowie komisji i karty do głosowania. Zdarza się jednak, że wyborcy z powodu stresu, niewiedzy czy pośpiechu popełniają błędy, a ich głos okazuje się nieważny. Jak głosować, żeby głos był ważny?
Zobacz wideo

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Kiedy odbędą się wybory prezydenckie?
  • Jak wygląda karta wyborcza (do głosowania)?
  • Jak głosować, żeby głos był ważny?

Wybory. Jak głosować, żeby głos był ważny? Jak wygląda karta wyborcza?

Polacy udadzą się do urn w niedzielę 28 czerwca. Tam będą już na nich czekać członkowie komisji i przygotowane na tę okazję karty do głosowania. Jak wygląda karta wyborcza (do głosowania)? Na kartce w formacie A4 podpisanej jako "Karta do głosowania" wydrukowano nazwiska wszystkich kandydatów na prezydenta Rzeczpospolitej Polski, w kolejności alfabetycznej. Każdy z nich oznaczony jest numerem, obok którego widnieje pusty kwadracik (kratka) - to w nim zaznaczamy swój głos.

Zdarza się jednak, że wyborcy z powodu stresu, niewiedzy czy pośpiechu popełniają błędy, a ich głos okazuje się nieważny. Jak głosować, żeby głos był ważny? Na karcie do głosowania znajduje się instrukcja jej właściwego użycia, w razie wątpliwości warto zerknąć do niej kilka razy. Przy nazwisku wybranego przez nas kandydata, w pustym kwadraciku (kratce) stawiamy znak X (lub co najmniej dwie linie przecinające się wewnątrz kratki). Nie może to być ani "ptaszek", ani kółko, ani kwiatek i inne tego rodzaju innowacje. Głos jest ważny tylko wtedy, gdy X postawiono wyłącznie przy jednym nazwisku. W razie jakichkolwiek wątpliwości to obwodowa komisja wyborcza ds. ustalenia wyników głosowania będzie decydować o ważności głosu.

Kiedy wybory prezydenckie 2020? Kto kandyduje?

Wybory prezydenckie 2020 coraz bliżej, coraz gorętsza jest też dyskusja wokół kandydatów i ich programów wyborczych. W tym roku do walki o prezydenturę stają: Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek. W tym roku wybory będą szczególne, bo zorganizowane w trakcie pandemii COVID-19. Z tego względu rozszerzono możliwość korespondencyjnego głosowania na wszystkich chętnych. Bez przeszkód można się jednak udać do swojego lokalu wyborczego.

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie? Wybory przypadają w niedzielę 28 czerwca. Tego dnia lokale wyborcze będą czynne od 7:00 do 21:00, a Polacy będą mieli szansę wskazać na karcie swojego kandydata, a komisje wyborcze otrzymają koperty zwrotne z głosami oddanymi korespondencyjnie. Jeśli I tura nie pozwoli na wyłonienie prezydenta, w II turze będzie trzeba dokonać wyboru pomiędzy dwoma kandydatami z najwyższym wynikiem.

TOK FM PREMIUM