Wybory prezydenckie 2020. Jak wygląda karta do głosowania? I dlaczego jest nacięta?

Atmosfera wokół kampanii i wyborów prezydenckich 2020 jest naprawdę gorąca. Możliwe więc, że tegoroczne głosowanie przyciągnie do urn naprawdę wielu wyborców. W tym także tych, którzy - z różnych powodów - nigdy jeszcze nie mieli okazji wybierać prezydenta. Jak wygląda karta wyborcza? Jaki znak należy postawić na karcie do głosowania?
Zobacz wideo

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Kiedy odbędą się wybory prezydenckie 2020?
  • Jak wygląda karta wyborcza (do głosowania)?
  • Jaki znak na karcie do głosowania?

Wybory. Jak wygląda karta wyborcza? Jaki znak na karcie do głosowania?

Jeszcze przed dniem głosowania wielu wyborców zastanawia się, jak wygląda karta wyborcza (karta do głosowania). Na kartce w formacie A4 podpisanej jako "Karta do głosowania" znajdują się nazwiska kandydatów na prezydenta Rzeczpospolitej Polski, ułożone alfabetycznie. Każde oznaczone jest numerem, obok którego widnieje pusty kwadracik (kratka) - to w nim zaznaczamy swój głos.

Warto również dodać, że karta wyborcza jest nacięta - to zupełnie normalne. Nacięcie ma pomóc osobom niedowidzącym i niewidomym korzystającym z nakładki w języku Braille'a w dopasowaniu jej do karty wyborczej. Na obecność nacięcia zwracali uwagę ci, którzy zgłosili chęć głosowania korespondencyjnego i którzy dostali pakiet wyborczy jeszcze przed wyborami. 

Jaki znak umieścić na karcie do głosowania? Na karcie do głosowania znajduje się instrukcja jej właściwego użycia. Przy nazwisku wybranego przez nas kandydata, w pustym kwadraciku (kratce), stawiamy znak X (lub np. +; najważniejsze, by były to co najmniej dwie linie przecinające się wewnątrz kratki). Nie może to być więc V czy O. Uwaga! Głos jest ważny tylko wtedy, gdy znak ten postawiono wyłącznie przy jednym nazwisku.

Kiedy wybory prezydenckie 2020? Kiedy lokale wyborcze będą otwarte?

Wybory prezydenckie 2020, pierwotnie zapowiadane na 10 maja, ostatecznie odbędą się 28 czerwca. Kandydatami są: Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek. W tym roku będą to wybory szczególne, bo organizowana w czasach pandemii COVID-19. Z tego względu rozszerzono możliwość korespondencyjnego głosowania. Wciąż można jednak udać się do swojego lokalu wyborczego i zagłosować, wrzucając osobiście głos do urny.

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie? Wybory przypadają w niedzielę 28 czerwca. Tego dnia Polacy będą mieli szansę wskazać na karcie swojego kandydata, a komisje wyborcze otrzymają koperty zwrotne z głosami oddanymi korespondencyjnie. Głosowanie będzie możliwe między godziną 7:00 a 21:00. Jeśli I tura nie pozwoli na wyłonienie prezydenta, w II turze będzie trzeba dokonać wyboru pomiędzy dwoma kandydatami z najwyższym wynikiem.

TOK FM PREMIUM