Wybory prezydenckie 2020. Kiedy poznamy wyniki wyborów?

Dokładnie o północy z 26 na 27 czerwca kończy się kampania prezydencka 2020, a w niedzielę 28 czerwca rozpoczyna głosowanie. Wyników wyborów i informacji o tym, kto wygrał I turę, można się w tym roku spodziewać z lekkim opóźnieniem, wszystko przez zamieszanie związane z COVID-19 i głosowaniem korespondencyjnym. Kiedy poznamy wyniki wyborów?
Zobacz wideo

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Kiedy odbędą się wybory prezydenckie?
  • Kiedy poznamy wyniki wyborów?

Wyniki wyborów. Kiedy dowiemy się, kto wygrał I turę?

Dokładnie o północy z 26 na 27 czerwca kończy się kampania prezydencka 2020. Polacy mogą wybrać jednego spośród jedenastu kandydatów. Nie ulega wątpliwości, że tegoroczny wyścig o prezydenturę wzbudza wiele emocji. Kiedy poznamy wyniki wyborów i dowiemy się, kto wygrał I turę? Pierwsze dane spłyną już 28 czerwca dzięki sondażom exit poll i late poll. Podczas pierwszego sondażu pyta się osoby opuszczające lokale wyborcze o oddany głos i na podstawie tych deklaracji podaje wstępne wyniki. Drugi sondaż przeprowadza się na koniec dnia wyborczego, kiedy pojawiają się pierwsze - niekompletne jeszcze - wyniki wyborów z losowo wybranych komisji. Żaden z nich nie jest wynikiem ostatecznym i liczby wciąż ulegają zmianie.

Ostateczne wyniki wyborów prezydenckich 2020 poda dopiero Państwowa Komisja Wyborcza (PKW), gdy trafią do niej dane ze wszystkich komisji. Wtedy dopiero dowiemy się, kto wygrał I turę. Aktualizowane na bieżąco wyniki będzie można sprawdzić na stronie PKW. Najpierw będą to częściowe wyniki z poszczególnych regionów, później dopiero wynik całościowy (uwzględniający Polskę oraz wszystkich wyborców głosujących poza granicami kraju). Wyników wyborów można się w tym roku spodziewać z lekkim opóźnieniem, wszystko przez zamieszanie związane z COVID-19 i głosowaniem korespondencyjnym. Najwcześniej poznamy je 29 czerwca, jednak bardziej prawdopodobne wydają się 30 czerwca i 1 lipca.

Wybory prezydenckie 2020. Kiedy głosowanie? W jakich godzinach czynne będą lokale wyborcze?

Wybory przypadają w niedzielę 28 czerwca. Tego dnia Polacy będą mieli szansę wskazać na karcie swojego kandydata, a komisje wyborcze otrzymają koperty zwrotne z głosami oddanymi korespondencyjnie. Lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Jeśli I tura nie pozwoli na wyłonienie prezydenta, w II turze będzie trzeba dokonać wyboru pomiędzy dwoma kandydatami z najwyższym wynikiem. Wtedy na ostateczne rozstrzygnięcie trzeba będzie poczekać. Pytanie tylko, jak długo?

W tym roku do walki o prezydenturę stają: Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek. W związku z trwającą epidemią koronawirusa rozszerzono możliwość korespondencyjnego głosowania na wszystkich chętnych. Pozostali dalej mogą udać się do swojego lokalu wyborczego. Ten zabieg ma pomóc w wyrównaniu szans wszystkich wyborców, także przebywających w kwarantannie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM