Kiedy druga tura wyborów prezydenckich?

W I turze wyborów prezydenckich żaden z kandydatów nie zdobył ponad 50 proc. głosów. A to oznacza, że czeka nas wyborcza dogrywka z udziałem Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego. Kiedy druga tura wyborów? Kiedy poznamy wyniki wyborów?
Zobacz wideo

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Kiedy odbędą się wybory prezydenckie?
  • Kiedy poznamy wyniki wyborów?
  • Kiedy druga tura wyborów?
  • Kto w II turze wyborów powalczy o prezydenturę?

Kiedy druga tura wyborów? Kiedy poznamy wyniki?

Zanim ostatecznie zapadnie decyzja o zorganizowaniu drugiej tury wyborów, potrzebne są oficjalne wyniki z tej pierwszej. Kiedy poznamy wyniki wyborów? Z powodu trwającej wciąż pandemii COVID-19 na wyniki przyjdzie najpewniej poczekać dłużej niż zwykle. Znaczenie ma również zwiększona liczba głosujących korespondencyjnie. Państwowa Komisja Wyborcza może podać ostateczne wyniki wyborów już 29 czerwca, ale to mało prawdopodobne. Prędzej powinniśmy się ich spodziewać 30 czerwca lub 1 lipca.

Kiedy druga tura wyborów? Jeżeli żaden z kandydatów na prezydenta nie otrzyma 50 proc. lub więcej ważnych głosów, to wyznaczony zostanie termin drugiej tury. Odbywa się ona dwa tygodnie po pierwszej - czyli w tym przypadku 12 lipca - i biorą w niej udział dwaj kandydaci z największą liczbą głosów. Wówczas o zwycięstwie decyduje większa liczba głosów.

Wyniki I tury wyborów. Kto w drugiej turze?

Sondaż exit poll Ipsos dla TVN, Polsatu i TVP, opublikowany tuż po zamknięciu lokali wyborczych, wskazuje, że niedzielne wybory wygrał Andrzej Duda, który zdobył 41,8 proc. głosów. Zatem w drugiej turze, którą zaplanowano na 12 lipca, urzędujący prezydent zmierzy się z Rafałem Trzaskowskim, na którego w niedzielę zagłosowało 30,4 proc. wyborców. Kolejne miejsca zajęli: Szymon Hołownia 13,3 proc., Krzysztof Bosak 7,4 proc., Robert Biedroń - 2,9 proc. i Władysław Kosiniak-Kamysz 2,6 proc. Frekwencja w niedzielnym głosowaniu wyniosła 62,9 proc.

DOSTĘP PREMIUM