Sondaż. Prezydent i premier z jednej partii? Prawie połowa Polaków jest na "nie"

47 proc. badanych uważa, że prezydent i premier w Polsce nie powinni pochodzić z tego samego obozu politycznego - wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN.
Zobacz wideo

Sondażownia na zlecenie "Faktów" TVN zapytała Polaków o to, czy prezydent i premier powinni reprezentować tę samą partię. Zdaniem 47 procent badanych osoby pełniące te funkcje powinny być  z innych partii. Przeciwnie uważa 31 proc. ankietowanych. 22 proc. badanych udzieliło odpowiedzi, że nie ma w tej sprawie zdania.

Ankietowanych zapytano również o to, czy według nich Andrzej Duda jest prezydentem wszystkich Polaków. 51 proc. respondentów uważa, że tak, natomiast 43 proc. ma przeciwne zdanie.

Kto wygra wybory?

W czwartkowym sondażu poparcia przed wyborami prezydenckim dla tej samej stacji, Andrzej Duda może liczyć na 40 proc. głosów w pierwszej turze. Do wyborczej dogrywki wszedłby też Rafał Trzaskowski z poparciem 27 proc. 13 proc. badanych chce w niedzielę zagłosować na Szymona Hołownię, a 7 proc. na Krzysztofa Bosaka. Robert Biedroń może liczyć na poparcie 3 proc. ankietowanych, natomiast Władysław Kosiniak-Kamysz - 2 procent. Swojego kandydata nie wskazało 8 proc. respondentów. 

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 24-25 czerwca bieżącego roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1500 osób pełnoletnich. 

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM