Premier: Program Trzaskowskiego to kompromitacja i masa plagiatów

Program zaprezentowany przez Rafała Trzaskowskiego, to nie jest tylko kompromitacja kandydata KO i masa plagiatów, ale to jest kompromitacja Platformy Obywatelskiej - ocenił w piątek premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo

Morawiecki w Polsat News był pytany o piątkowy wpis byłego premiera Donalda Tuska na Twitterze. "Nie zostawili czasu i miejsca na ważenie argumentów i programowe spory. Postawili przed prostym wyborem: prawda albo kłamstwo, szacunek albo pogarda, duma albo wstyd. Nikt nie może dłużej udawać, że nie wie, o co chodzi. W niedzielę niech wasza mowa będzie: tak, tak; nie, nie" - napisał Tusk.

- Premier Tusk, który mówi o pogardzie i premier Tusk, który razem z Palikotem wymyślił przemysł pogardy, to doprawdy ironia losu, że on dzisiaj ma też czelność wypowiadać się w tej kwestii. Ponieważ jego metody były bardzo znane, zresztą metody pana Trzaskowskiego, który jest wychowankiem pana Tuska, są bardzo podobne - ci sami doradcy, te same metody, te same triki, ta sama retoryka nawet, to samo odkręcanie kota ogonem, tylko scenografia się troszeczkę zmieniła - ocenił szef rządu.

Morawiecki zarzucał również Trzaskowskiemu, że razem z Tuskiem chciał wprowadzenia w Polsce euro, podwyższał wiek emerytalny. - Razem z Tuskiem zabrali Polakom OFE, razem z Trzaskowski z Tuskiem nie zrobili nic dla cyfryzacji Polski i dzisiaj razem we dwójkę pokazali, że nie mają planu dla Polski i stąd program, który ukrywali do ostatnich dni, wstydzili się tego programu - podkreślił.

- Ten program, który został zaprezentowany przez pana Trzaskowskiego, to nie jest tylko kompromitacja pana Trzaskowskiego i masa plagiatów, bo inni kandydaci - pan Władysław Kosiniak-Kamysz i inni kandydaci powiedzieli, że on im podbiera różne punkty, ale to jest kompromitacja Platformy Obywatelskiej, czyli formacji politycznej pana Trzaskowskiego. Ponieważ mieli pięć lat, o których pan redaktor powiedział, na przedstawienie dobrego, spójnego programu - mówił premier.

Zadeklarował, że nad takim programem by się pochylił. - Dzisiaj wszyscy się śmieją z tego, co zostało zaprezentowane - dodał. W tym kontekście wymienił deklarację, że nie będzie podwyżek za wywóz śmieci, a to się w Warszawie wydarzyło.

Program Trzaskowskiego pt. "Nowa solidarność" ukazał się w czwartek wieczorem na stronie trzaskowski2020.pl. W programie omówione zostały następujące zagadnienia: praca i przedsiębiorczość, "leczenie od ręki" i równy dostęp do edukacji. Poszczególne fragmenty propozycji wyborczej Trzaskowskiego poświęcono też: Polkom, osobom młodym, rodzinie, seniorom, równości i tolerancji, organizacjom pozarządowym, kulturze, mediom publicznym, nauce oraz internetowi.

W programie jest ponadto mowa o wsi, klimacie i ochronie środowiska, "zielonym ładzie dla Polski", tańszej i efektywnej gospodarce odpadami oraz ładowi w przestrzeni. W rozdziale poświęconym państwu i wspólnocie można przeczytać o propozycjach budowy "państwa dobrego prawa i prawdziwej sprawiedliwości", Polsce, jako "liderze Europy", "polityce zagranicznej dla obywatelek i obywateli" oraz o obronności i bezpieczeństwie. 

DOSTĘP PREMIUM