Dziś wybory prezydenckie. Lokale wyborcze już otwarte

O godz. 7 otwarte zostały lokale wyborcze i rozpoczęły się wybory prezydenckie. Przed lokalami w dużych miastach już ustawiają się ogromne kolejki. Głosować można do godziny 21. Do tego czasu w Polsce trwa cisza wyborcza.

W siódmych po 1989 roku wyborach prezydenckich startuje 11 kandydatów: Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek.

Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze wyborów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, wówczas 12 lipca odbędzie się druga tura wyborów. Wezmą w niej udział dwaj kandydaci z najwyższym wynikiem z dzisiejszego głosowania.

Jak przekazał szef PKW Sylwester Marciniak, według stanu na 26 czerwca do głosowania uprawnionych jest 30 237 180 osób, w tym za granicą 373 751 osób.

Wybory 2020. Co trzeba wiedzieć?

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć ze sobą dokument tożsamości, np. dowód osobisty lub paszport; dokument pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie wyborców i dopuszczenie go do głosowania. Jeśli wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.

W lokalu wyborczym wyborca ma obowiązek zakrywania ust i nosa. Członek komisji poprosi wyborcę o zdjęcie na chwilę maseczki, aby go zidentyfikować, a następnie wyda jednostronicową kartę do głosowania, która będzie zawierała nazwiska 11 kandydatów na prezydenta.

Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania. Autentyczność karty będą potwierdzały: wydruk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej (za granicą jest to pieczęć konsulatu) oraz odcisk pieczęci obwodowej komisji wyborczej.

Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X (lub inny znak, w którym dwie linie przecinają się w obrębie kratki, np. +) w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę. Nie zostanie uznany również ten głos, na którym przy nazwisku kandydata pojawi się V, O lub nazwisko zostanie wzięte w kółko. 

Co ważne, dziś głosować mogą również te osoby, które zgłosiły chęć głosowania korespondencyjnego - będą mogły osobiście lub za pośrednictwem innej osoby dostarczyć kopertę zwrotną do obwodowej komisji wyborczej w obwodzie głosowania, w którym są wpisane do spisu wyborców. Koperty zwrotnej nie wolno samodzielnie wrzucać do urny wyborczej; należy wcześniej przekazać ją komisji wyborczej.

Trwają wybory, trwa cisza wyborcza

Do zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza. Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób. Jak wskazuje Państwowa Komisja Wyborcza, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych.

Zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Za złamanie zakazu agitacji w czasie ciszy wyborczej grozi grzywna. Najwyższa - do miliona złotych - za publikowanie sondaży. 

Wybory 2020 w TOK FM

Od 21 zapraszamy na wieczór wyborczy w TOK FM! Specjalną dwugodzinną audycję poprowadzi Maciej Zakrocki. A o 23 wyjątkowe, radiowe wydanie podcastu Sabat Symetrystów.

A jutro, w poniedziałek powyborczy, zapraszamy na Wyborczy Poranek, który w TOK FM rozpocznie się o 6:30 i potrwa aż do 12. Prowadzić go będą: Dominika Wielowieyska, Karolina Lewicka i Maciej Głogowski. Poranek, przygotowany wspólnie z redakcją gazeta.pl, będzie można również oglądać w wersji wideo - na tokfm.pl i na gazeta.pl. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM